BMC / Glasgow AA Metric Miler Meeting (Inc Scottish 3000m Championships) External Results
Emirates Arena
3 Jan 16
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
3000m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:17.64   Ben Stevenson PBU23MFalkirk/Ochil8:06.828:06.8210.6 
28:22.73   James Bowness PBSENMTrafford/Ipswich Jaffa/Glasgow Caledonian Uni8:22.738:11.650.7 
38:27.07   Lachlan Oates SBSENMShettleston/Glasgow Uni8:27.078:16.53-3.9 
48:28.31   Jonathan Glen SBU23MInverclyde/Glasgow City8:28.318:24.49-4.6 
58:30.56   Dale Colley PBU23MCentral8:30.568:30.56-1.5 
68:34.19   Ryan Thomson  U23MCambuslang/Strathclyde Uni8:28.628:18.86-3.9 
78:36.23   Calum McKenzie SBSENMCorstorphine/Aberdeen Uni8:36.238:31.54-3.9 
88:43.02   Adam Craig  U23MEdinburgh AC/University of Mount Olive8:42.887:57.66-5.0 
98:53.23   Max Ralston SBSENMVictoria Park City of Glasgow/Edinburgh Uni8:53.238:46.938.1 
108:55.22   Stephen Mackay PBSENMGlasgow City/Inverness8:55.228:41.64-4.8 
3000m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:46.89   Scott MacAulay SBSENMGlasgow City/Kilbarchan8:46.898:44.542.0 
28:48.25   Adam Scott SBU17MFife8:48.258:23.43-1.3 
38:49.78   James Donald PBU20MDundee Hawkhill8:39.668:23.43-4.2 
48:56.12   Rhys Sim PBU20MAyr Seaforth8:56.128:56.1217.7 
59:00.12   Aidan Gilbride PBU20MEast Kilbride9:00.129:00.127.5 
69:09.36   Ben Potrykus PBU23MPitreavie/Heriot-Watt Uni9:09.368:30.56-3.1 
79:24.70   Myles Bax SBSENMPerth RR/Glasgow Uni9:24.709:01.29-0.4 
3000m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:57.14   Josephine Moultrie PBSENWVictoria Park City of Glasgow8:57.148:57.145.9 
29:06.71   Robert Gilroy SBV35MCambuslang/Scottish Vets H9:06.718:48.180.5 
39:17.61   Anthony Addison  U20MCorstorphine9:02.378:47.492.5 
49:22.72   Peter Cameron SBU23MEdinburgh AC/Cambridge Uni9:22.728:27.99-3.4 
59:22.99   Sarah Inglis  SENWLothian/Trinity Western Uni9:22.989:04.77-2.1 
69:26.58   Oliver Watson-Sweeney  U20MGiffnock North9:23.169:18.9113.4 
79:27.36   Jenna Hill  SENWSale Harriers Manchester/St. Mary's Uni9:23.039:07.176.9 
89:29.30   Ross Gray SBU20MInverclyde9:29.308:57.42-0.6 
99:33.26   Cameron Richardson  U20MCumbernauld9:02.329:02.326.8 
109:35.27   John Law SBU20MVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Sch of Sport9:35.279:11.5914.0 
119:37.15   Gemma Hillier-Moses  SENWCharnwood/Loughborough Students9:16.469:14.6310.0 
3000m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:06.37   Guy Bracken SBV50MNorth Shields Poly/VAA North East9:06.378:52.38-0.7 
29:16.21   Struan Paton PBU17MCambuslang9:02.319:00.066.8 
39:17.48   Gordon Barrie SBV40MDundee Hawkhill/Bedford & County9:17.489:11.23-0.1 
49:17.92   Grant Boyne PBU23MGlasgow Uni9:17.929:17.922.5 
59:29.79   Ian Johnston SBV45MVeterans/Scottish Vets H9:29.798:53.10.3 
69:29.98   James Adam PBU17MPitreavie9:29.989:06.94-2.1 
79:30.47   Jack Heathwood SBU20MBellahouston Harriers9:30.479:15.943.8 
89:31.00   Lewis Pentecost PBU17MFalkirk9:31.009:04.58-0.9 
99:32.81   Andrew MacAngus  U17MKilbarchan9:16.528:58.48-2.6 
109:32.88   Michael Swinton PBU17MEdinburgh AC9:27.959:27.958.2 
119:53.21   Stephen Addison PBU17MCorstorphine9:25.949:04.99-1.1 
1210:03.74   Robbie Kennedy SBU23MEdinburgh AC/Queen Margaret Uni10:03.748:52.42-2.1 
1310:16.11   Magnus Tait SBU17MLasswade10:16.119:00.66-2.3 
-DNF   Paul Harper  U20MGlasgow Sch of Sport 9:39.7321.0 
3000m E (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:13.18   Alan Blair PBSENMGarscube9:13.189:13.182.2 
29:16.90   Kerry-Liam Wilson  V45MCambuslang9:04.188:59.06-1.3 
39:21.70   Owen Miller T20/F20 SBSENMDunfermline Track & Field9:21.708:36.90-3.2 
49:33.85   Sean Gaffney SBSENMInverclyde9:33.859:24.530.0 
59:34.33   Stephen Allan PBV40MKirkintilloch9:34.339:25.630.1 
69:48.20   Joe Arnaud PBU17MInverness9:48.209:48.202.4 
79:49.04   Adam Redpath PBSENMVictoria Park City of Glasgow9:49.049:49.0423.2 
89:52.25   Bruce Carse PBV35MBellahouston RR9:52.259:39.253.0 
99:54.56   David Hogg PBV45MKirkintilloch9:54.569:52.132.4 
3000m F (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:24.28   Garry Mathew SBSENMGarscube9:24.289:15.150.8 
29:28.85   Kobe Stevens PBU20MMoorfoot9:28.859:28.854.5 
39:41.68   Howard C Elliott PBV45MKirkintilloch9:41.689:41.683.9 
49:42.47   Justin Carter PBV40MCambuslang9:42.479:40.930.4 
59:43.11   Iain Burns PBV35MBellahouston RR9:43.119:43.110.7 
69:45.63   David Tamburini  V40MInverclyde/Scottish Vets H9:38.379:25.450.0 
79:46.62   Neil Walker PBV35MKilmarnock9:46.629:46.6218.1 
89:49.55   Lewis Raeburn PBU17MShettleston9:27.248:24.63-3.6 
99:59.80   Rob McLennan SBV55MGarscube9:59.809:51.093.6 
1010:05.89   Chris Upson SBV50MCambuslang10:05.899:51.923.0 
1110:09.44   Colin Feechan SBV55MCambuslang/Scottish Vets H10:09.4410:00.207.5 
1210:11.67   Keith Dunlop SBSENMEdinburgh AC/Giffnock North10:11.679:49.436.4 
1310:12.48   Vincent Carroll SBV45MKirkintilloch10:12.4810:06.502.7 
-DNF   Gordon Reid  V40MKilmarnock/Stubbington Green10:07.109:46.749.9 
3000m G (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:36.07   Erin Wallace PBU17WGiffnock North9:36.079:33.020.0 
29:56.88   Jenny Bannerman SBSENWInverness9:56.889:55.840.3 
310:10.10   Gillian Black  U20WVictoria Park City of Glasgow9:51.029:51.0213.5 
410:13.52   Lesley Bell  V40WGarscube10:05.4710:05.474.3 
510:14.60   Kate Gallagher  U17WCentral9:57.789:52.7311.2 
610:27.45   Lauren Dickson SBU17WLasswade10:27.4510:02.134.4 
710:34.85   Hannah Addison SBU20WCorstorphine10:34.8510:22.722.9 
810:53.39   Emily Crusher  U17WGiffnock North10:44.110:20.218.3 
3000m H (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:40.13   David Mackintosh PBSENMBellahouston Harriers9:40.139:27.321.8 
29:55.51   Jason Kane SBSENMInverclyde9:55.519:53.023.0 
310:06.82   Iain McWhinnie PBU15MFife9:47.369:10.23-1.1 
410:15.71   Connell Drummond PBV40MKilmarnock10:15.7110:15.711.9 
510:22.56   Gavin McWhinnie PBU15MFife9:54.229:26.04-0.7 
610:24.90   Jack Patton PBU15MKilbarchan10:01.158:41.13-3.0 
710:27.34   Ben Shaw  U17MGiffnock North9:55.468:55.17-0.8 
810:30.38   Cameron Campbell SBU15MShettleston10:30.389:54.8110.6 
910:32.62   Calum Little  U15MCumbernauld9:56.919:30.74-0.5 
1010:34.79   Ryan Donald PBU15MDundee Hawkhill10:26.119:11.20-1.2 
1110:35.22   Ted Gourley SBV50MGiffnock North10:35.2210:08.43.8 
1210:56.29   Lewis Hannigan SBU15MKilbarchan10:56.299:04.73-1.1 
3000m I (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:22.75   Heather Barnes PBU15WGiffnock North9:59.409:50.698.2 
210:40.74   Ailsa Cruickshanks PBU20WAnster Haddies/Fife10:33.8510:31.795.1 
310:45.83   Lynn Mckenna PBU17WGiffnock North10:40.9810:20.937.9 
410:50.51   Laura Ferguson SBU15WGlasgow Sch of Sport10:50.5110:36.3618.0 
510:52.77   Melissa Wylie SBV45WDumbarton10:52.7710:45.579.4 
610:53.76   Jessica MacLeod PBU17WCorstorphine10:25.6810:15.437.0 
710:56.01   Kate Richardson  U15WGiffnock North10:28.8210:25.256.5 
811:01.00   Karen Kennedy  V40WCarnegie10:56.1910:56.195.2 
911:03.85   Shona Doherty SBSENWKelvin11:03.8510:57.8414.8 
1011:04.74   Louise McCullagh PBU17WFife11:03.5911:03.5912.8 
1111:11.36   Heather Addison SBU20WEast Kilbride11:11.3610:32.9512.2 
1211:21.02   Danielle Kelly SBU17WGiffnock North11:21.0211:04.8018.2 
1311:26.17   Charlotte McKenna PBU17WGiffnock North10:53.3610:35.386.1 
1411:37.02   Claire McArthur SBV35WHamilton H/Scottish Vets H11:37.0211:09.1711.3 
-DNF   Alice Robertson  U17WFalkirk 12:55.5119.2 
3000m J (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:09.06   Kevin Slaven  V35MShettleston10:01.6110:01.6116.5 
210:12.64   Calum Young PBU17MGiffnock North9:52.439:43.723.6 
310:19.21   David Blane PBV50MAberdeen/Garioch10:19.2110:19.214.4 
410:22.28   Alastair Dunlop PBV60MStornoway/Scottish Vets H10:22.2810:22.2813.7 
510:27.06   Dylan Elliott  U15MKirkintilloch10:15.959:57.992.9 
610:30.50   Bruce Malcolm SBV50MCorstorphine10:30.5010:13.04.5 
710:56.40   Peter Laing  V55MAyr Seaforth10:44.0810:44.0810.9 
810:56.41   Alexander Chisholm PBV60MGarscube10:56.4110:56.415.9 
910:59.76   Colin Wylie PBV40MGiffnock North10:59.7610:59.764.4 
1011:00.01   Andrew Law SBV60MVictoria Park City of Glasgow11:00.0110:58.065.3 
1111:02.27   Chris Creegan SBV50MEdinburgh AC11:02.2710:58.2113.3 
1211:05.72   Ethan Carolan  U15MGiffnock North10:10.939:15.28-0.6 
1311:05.80   Alan Mollins SBU15MGreenock Glenpark11:05.809:43.122.7 
1411:11.14   Sammy Hearl  U17MInverclyde10:47.0410:47.0418.4 
1511:24.67   Jenny Gillanders  U15WPitreavie10:52.3610:52.3619.4 
1611:54.58   Kenneth Hislop SBSENMCentral/Durham Uni11:54.5811:29.9616.4 
1713:16.87   Leila Hickey-Fugaccia PBU15WGiffnock North13:16.8713:16.8714.0 
3000m K (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:22.85   Duncan Ryan SBV45MPerth RR10:22.8510:08.331.1 
211:08.46   Jacqueline Etherington SBV35WTyne Bridge/Scottish Vets H11:08.4610:50.315.6 
311:30.97   Claire Thompson  V35WVictoria Park City of Glasgow/Scottish Vets H10:53.4310:53.366.9 
411:32.52   Karen Dobbie SBV45WEdinburgh AC11:32.5211:21.019.1 
511:33.82   Cath Ferry SBV40WEdinburgh AC11:33.8210:38.138.2 
611:51.66   Ian Johnstone SBV60MInverness/Scottish Vets H11:51.6610:05.139.0 
711:55.04   Susan Ridley SBV50WEdinburgh AC/Scottish Vets H11:55.0410:06.808.2 
812:07.36   Bobby Young SBV70MClydesdale/Scottish Vets H12:07.3610:02.5110.1 
912:08.45   Sharyn Ramage PBV50WEdinburgh AC/Scottish Vets H12:08.4512:08.4512.6 
1012:19.47   Sandy Eaglesham PBV60MCambuslang12:19.4712:19.4711.3 
1112:20.29   Pete Cartwright SBV70MClydesdale/Scottish Vets H12:20.2910:45.3215.7 
1212:56.45   David Cooney PBV65MCambuslang12:56.4512:56.4519.9 
1313:33.26   Phyllis Hands SBV60WMotherwell/Scottish Vets H13:33.2613:06.217.2