BMC Regional Races / Glasgow AA Miler Open (Inc Scottish U17 / U20 3000m Championships) External Results
Hutchesons
5 Jun 15
800 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:53.52   Cameron Steven PBU17MLasswade1:52.81:51.07-3.3 
21:54.07   Jamie Doris  U23MEdinburgh AC/Heriot-Watt Uni1:52.811:51.2516.5 
31:54.39   Aidan Gilbride PBU20MEast Kilbride1:53.111:52.879.5 
41:54.81   Callum Drummond PBU20MShettleston1:54.521:53.762.0 
51:54.96   Euan Martin SBU23MFalkirk/Glasgow Uni1:54.961:53.77-1.2 
61:55.14   Michael Ferguson  U23MAberdeen/Aberdeen Uni1:52.091:51.78-4.4 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.86   Robbie Barr PBU20MVictoria Park City of Glasgow1:54.381:51.375.2 
21:58.99   Adam Pratt SBSENMTynedale1:56.71:56.7-2.3 
31:59.03   Iain Davies PBU20MCentral1:59.031:55.19-2.6 
41:59.57   James Pettigrew PBU20MAyr Seaforth/Ayrshire1:59.571:59.5716.3 
52:00.39   Owen Miller T20/F20  SENMDunfermline Track & Field1:59.831:58.20-1.6 
62:02.39   Callum Matthews  U20MKilbarchan2:01.351:58.17-0.2 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:00.30   Jamie MacKinnon PBU17MVictoria Park City of Glasgow2:00.301:54.49-2.6 
22:00.68   Andrew Clark PBU23MGiffnock North2:00.681:59.454.5 
32:01.79   Jamie Sturrock PBU17MGiffnock North2:00.111:58.3216.3 
42:02.51   Craig Prior PBU23M 2:00.432:00.436.9 
52:02.88   Euan Trout SBU20MKilbarchan2:02.882:01.6018.7 
62:07.27   Euan Boyle  U17MFife2:01.391:56.337.7 
800m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:01.65   Joe Arnaud PBU17MInverness2:00.871:56.94.5 
22:02.62   Calum McCormack PBU20MVictoria Park City of Glasgow2:02.621:57.858.0 
32:02.95   Aidan Comerford PBU17MKilbarchan2:02.722:02.7224.7 
42:03.78   Andrew Ferguson SBSENMBanchory Stonehaven/Aberdeen2:02.062:02.065.0 
52:04.21   Hamish Coutts PBU17MCumbernauld2:03.082:02.783.6 
62:04.76   James Geddes PBU17MInverness2:03.952:03.955.4 
72:05.70   Lewis Ross PBU17MAyr Seaforth2:03.821:58.07-2.0 
82:06.08   Harris Pentecost PBU15MFalkirk2:05.411:56.912.0 
800m E (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:05.68   Madeleine Murray PBU23WEdinburgh AC2:03.662:03.663.3 
22:05.85   Philippa Millage PBSENWVictoria Park City of Glasgow2:05.852:05.131.2 
32:06.92   Jenny Selman SBSENWFife/Dundee Uni2:06.432:03.540.8 
42:07.44   Kathryn Gillespie PBU20WCentral/Texas A&M Uni2:07.172:06.710.8 
52:09.05   Kelsey Stewart PBU20WAberdeen2:09.052:06.419.7 
62:10.46   Sarah Eunson  U17WGiffnock North2:10.282:10.2818.9 
72:13.00   Jemma Reekie  U20WKilbarchan2:10.091:57.91-2.2 
800m F (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:02.57   Matthew Mackinnon PBU17MInverclyde2:01.411:57.9416.0 
22:04.75   Colin Garrett SBV35MAyr Seaforth/Police2:02.81:54.6826.4 
32:05.53   Robert Ponton PBU17MNithsdale2:05.442:04.4621.3 
42:07.18   Harry Nimmo PBU17MGiffnock North2:07.182:04.747.3 
52:07.89   Andrew Moreland PBU17MVictoria Park City of Glasgow2:07.892:07.0021.2 
62:08.19   Liam Sleigh PBU23MFife2:08.192:07.4515.3 
72:09.13   Craig Kennedy PBU15MKilbarchan2:09.022:05.411.7 
82:10.71   Paul O'Hare PBV40MKirkintilloch2:10.712:10.7112.7 
92:15.89   Louis O'Hare SBV40MKirkintilloch/Scottish Vets H2:14.902:13.520.6 
800m G (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:05.90   Ross Gray PBU20MInverclyde2:05.751:58.46-2.6 
22:08.32   Andrew MacAngus PBU15MKilbarchan2:05.061:59.04-2.2 
32:09.33   Jake Scott PBU17MKilbarchan2:08.902:08.9025.8 
42:09.37   Jamie Burns PBU15MShettleston2:06.951:59.07-2.2 
52:10.36   Daniel Martin PBU15MAyr Seaforth2:10.362:02.149.5 
62:11.00   Mathew Thomson SBU23MInverclyde2:11.002:10.9118.0 
72:12.62   Bruce Carse SBV35MBellahouston RR2:12.622:12.153.4 
82:12.90   Stephen Addison PBU15MCorstorphine2:11.942:03.23-0.1 
92:14.52   Hamish Armitt PBU15MGiffnock North2:14.522:03.00-3.9 
800m H (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:07.74   Erin Wallace PBU17WGiffnock North2:07.742:05.680.9 
22:10.34   Stephie Pennycook PBU23WFife/Edinburgh Uni2:08.62:07.980.2 
32:12.14   Rebecca Burns SBSENWPitreavie2:11.62:11.394.5 
42:12.36   Megan Davidson PBSENWEdinburgh AC/Falkirk2:11.872:11.8721.4 
52:13.18   Olivia Mason PBU15WBorder2:11.42:08.891.1 
62:16.98   Caitlin Arnott  U17WCorstorphine2:15.302:13.524.4 
72:19.71   Ashleigh Kennedy  SENWEdinburgh AC/Lasswade2:17.112:12.8526.1 
800m I (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:17.89   Shannon McLellan PBU23WShettleston/Strathclyde Uni2:15.972:15.9710.5 
22:18.02   Emma Canning PBU20WWhitemoss/Strathclyde Uni2:18.022:14.974.8 
32:21.57   Shelby Morrison  U17WGreenock Glenpark2:20.572:14.8315.8 
42:22.06   Lucy Muirhead PBU15WEast Kilbride2:22.062:19.9818.2 
52:22.53   Nuala McCheyne  U15WInverclyde2:20.362:13.755.8 
62:22.66   Jessica Christie  U15WFalkirk2:18.862:15.993.6 
72:25.55   Kerry MacAngus  U17WKilbarchan2:14.482:10.771.9 
800m J (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:13.16   Adam Brady  U17MVictoria Park City of Glasgow2:09.912:09.9021.8 
22:14.01   Callum Sleigh PBU17MFife2:13.062:07.4018.3 
32:16.72   Jack Cuthbertson PBU15MGarscube2:15.542:10.7115.6 
42:16.85   Sammy Hearl PBU17MInverclyde2:16.852:16.8520.5Click your Clock logo
52:18.94   Nick Boyle PBU17MGiffnock North2:18.942:09.034.3 
62:19.64   Michael Miller PBU15MClydesdale2:19.092:04.62-0.8 
72:20.42   Cameron Watson PBU15MInverclyde2:20.421:57.90-2.3 
82:21.65   Luca Librizzi  U15MEdinburgh AC2:18.872:05.311.3 
800m K (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:17.40   Jack Patton PBU13MKilbarchan2:16.762:10.61-2.2 
22:18.28   David Addison PBU13MCorstorphine2:18.282:01.78-1.3 
32:18.75   Thomas Connolly PBU15MVictoria Park City of Glasgow2:18.752:18.4115.6 
42:20.17   Ben Shaw  U15MGiffnock North2:14.342:03.07-1.9 
52:20.22   Emma Frew PBU15WAyr Seaforth2:20.222:20.228.6 
62:20.24   Scott Sprang PBU15MAyr Seaforth2:20.242:06.612.7 
72:23.05   Murray Fotheringham  U13MGiffnock North2:22.461:59.232.5 
82:24.07   Iain Hare  U15MEdinburgh AC2:22.382:00.368.0 
92:24.25   Kate Richardson  U13WGiffnock North2:23.892:21.226.8 
800m L (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:26.72   Sarah Coutts PBU13WPitreavie2:20.52:09.122.6 
22:29.53   Nichola Doohan  U17WGreenock Glenpark2:28.422:28.4227.9 
32:29.93   Hannah Anderson PBU13WEast Kilbride2:24.742:16.312.6 
42:32.46   Cliona McCheyne  U15WInverclyde2:29.882:29.8813.9 
52:32.80   Lucy Davidson  U15WAyr Seaforth2:30.532:26.2833.2 
800m M (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:28.96   Ellis Graham PBU15MKilbarchan2:26.942:26.9434.0 
22:30.81   Jack Bell PBU15MGiffnock North2:30.812:09.631.3 
32:32.45   Sofia Kirkpatrick  U15WGiffnock North2:30.542:26.5420.9 
42:33.83   Rosie Mckay  U13WGiffnock North2:29.212:29.2128.9 
52:35.49   Jenny Gillanders PBU13WPitreavie2:35.492:28.8421.5 
62:35.88   Andrew Robertson  U15MGiffnock North2:24.272:07.311.2Click your Clock logo
72:36.18   Clare Barr PBV45WMotherwell/Scottish Vets H2:36.052:33.0112.4 
82:36.65   Rosie Davidson PBU13WAyr Seaforth2:33.152:26.696.8 
92:37.30   Jennifer Brydon  U13WPitreavie2:32.492:23.8822.0 
800m N (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:26.12   Lewis Hannigan PBU13MKilbarchan2:26.122:15.89-1.5Click your Clock logo
22:28.35   Conor Gourley PBU13MPitreavie2:26.572:08.10-0.1 
32:30.12   Lynn Mckenna PBU15WGiffnock North2:28.562:26.816.3 
42:33.26   Owen Keddie PBU13MFife2:33.262:20.6710.8 
52:34.53   Greig Oakley PBU15MAyr Seaforth2:34.532:25.420.7 
62:35.31   Sarah Connolly PBU15WEast Kilbride2:34.642:31.3128.0 
72:35.50   Charlotte McKenna PBU15WGiffnock North2:33.462:26.685.9 
82:35.95   Hamish Anderson PBU13MEast Kilbride2:35.952:04.920.7 
92:41.01   Morgan MacDougall  U13WEast Kilbride2:37.002:37.0029.3 
102:42.46   Iona MacDougall PBU13WEast Kilbride2:42.462:42.4635.0 
 
3000m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:22.79   Alastair Hay SBSENMCentral8:22.798:07.84-4.3 
28:29.06   Jonathan Glen PBU20MInverclyde/Glasgow City8:26.598:21.78-5.4 
38:31.54   Calum McKenzie PBSENMCorstorphine/Aberdeen Uni8:31.548:31.54-3.9 
48:35.37   Scott McDonald SBSENMCentral8:35.378:33.540.2 
58:35.98   Craig Ruddy SBSENMBelgrave8:23.468:23.46-3.1 
68:36.13   Ryan Thomson  U20MCambuslang/Strathclyde Uni8:28.528:18.86-4.5 
78:38.39   Adam Scott PBU17MFife8:38.218:23.43-2.0 
88:42.73   Alex Carcas PBU20MEdinburgh AC8:42.478:33.96-2.9 
98:43.27   Stuart Gibson SBSENMCambuslang/Whitemoss8:43.278:37.41-3.3 
108:46.51   Jamie Crowe PBU23MCentral/Stirling Uni8:46.518:14.51-5.8 
119:01.37   Craig Jardine  U20MVictoria Park City of Glasgow8:42.468:42.46-3.2 
129:01.85   Michael Houston SBU23MInverclyde/Glasgow Caledonian Uni/Falkirk8:56.328:46.28-1.1 
3000m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:50.70   Sol Sweeney PBU17MPerth Strathtay8:50.707:56.78-5.4 
29:04.88   Jamie Clements PBSENMEast Kilbride9:04.889:02.950.2 
39:07.65   Bradley Scott PBU20MCentral9:07.659:07.6515.4 
49:08.19   Cameron Richardson PBU20MCumbernauld9:08.199:02.328.8 
59:10.14   John Fergusson PBSENMEast Kilbride/Strathclyde Uni9:10.148:52.88-2.1 
69:10.51   Andy Buchanan PBSENMCalderglen9:10.519:10.5120.9 
79:11.35   Shaun Lyon  SENMGreenock Glenpark9:10.159:10.15-1.1 
89:11.59   John Law PBU17MVictoria Park City of Glasgow/Glasgow Sch of Sport9:11.599:11.5916.0 
99:12.61   Ryan Gray PBU17MInverclyde9:12.619:05.00-1.4 
109:14.56   Max Milarvie PBU17MVictoria Park City of Glasgow9:11.448:44.38-4.0 
119:18.49   David Henderson PBV35MGreenock Glenpark9:18.498:53.71-0.8 
129:20.14   Conor Thomson PBU17MKilbarchan9:20.149:20.14-0.6 
139:22.18   Howard Smith PBSENMGarscube9:22.189:22.1820.9 
149:22.64   Anthony Addison PBU17MCorstorphine9:14.918:36.992.7 
159:22.86   Struan Paton  U17MCambuslang9:17.559:00.062.3 
169:25.30   Lewis Priest PBU17MVictoria Park City of Glasgow9:25.309:25.3013.6 
179:26.59   Stephen Cooke SBSENMInverclyde9:26.599:22.2519.9 
189:31.04   Martin Lynas SBU17MEast Kilbride9:31.049:08.41-0.3 
199:48.87   Stephen Allan  V40MKirkintilloch9:34.949:25.630.7 
3000m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:44.06   David Scott PBSENMKirkintilloch9:44.069:44.0619.2 
29:56.23   David Tamburini  V40MGreenock Glenpark/Inverclyde/Scottish Vets H9:43.569:25.451.3 
310:00.15   Howard C Elliott PBV45MKirkintilloch10:00.159:41.685.9 
410:03.66   Kevin Schenk PBSENMForres/Stirling Uni10:03.669:37.254.0 
510:08.07   Scott Martin  V45MKilmarnock9:48.509:48.502.3 
610:08.84   Craig Allan PBSENMKirkintilloch10:08.8410:08.8428.0Click your Clock logo
710:13.45   Brian Douglas PBV40MBellahouston Harriers10:13.4510:13.454.8 
810:17.63   Derek T Martin  V45MKirkintilloch10:10.3710:10.373.4 
910:18.30   Jonathan Aitken PBU20MInverness10:18.3010:18.3023.9 
1010:22.27   Aidan Cameron  U20MCentral9:55.069:52.0920.9 
1110:34.81   Iain McWhinnie PBU15MFife10:34.819:10.23-0.3 
1210:40.22   Gavin McWhinnie  U15MFife10:32.129:20.790.2 
1310:43.54   Charlie Milarvie  U17MVictoria Park City of Glasgow9:58.369:15.4213.6 
1410:43.75   David Thomson  SENMEast Kilbride10:40.3710:20.65.9 
1510:47.32   Sean Casey  V45MKirkintilloch10:44.7410:22.794.4 
1610:54.67   Robert Bartley SBV35MKirkintilloch10:54.679:50.312.8 
1711:29.96   Kenneth Hislop PBSENMCentral/Durham Uni11:29.9611:29.9618.1 
3000m D (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:48.01   Eilidh Mackenzie PBSENWStornoway/Heriot-Watt Uni9:48.019:48.0111.7 
29:49.40   Annabel Simpson PBU20WFife9:49.409:26.510.2 
39:53.85   Kate Gallagher PBU17WCentral9:53.859:52.7313.2 
49:58.55   Katie Bristow PBU23WCity of Glasgow/Glasgow Caledonian Uni/Cambuslang9:58.559:58.5511.6 
510:11.25   Kirstin Oakley PBU20WCity of Glasgow/Ayr Seaforth10:11.259:48.238.2 
610:11.69   Gillian Black SBU20WVictoria Park City of Glasgow10:11.699:51.0215.5 
710:27.07   Lauren Dickson PBU17WLasswade10:27.0710:02.135.9 
810:29.26   Hannah Addison SBU20WCorstorphine10:29.2610:22.724.9 
910:31.57   Sarah Laverty PBU20WGlasgow University Hares & Hounds10:31.5710:23.4615.1 
1011:08.90   Heather Addison SBU17WEast Kilbride11:08.9010:32.9514.2 
1111:11.41   Louise McCullagh SBU17WFife11:11.4111:03.5914.8 
1211:44.94   Bernadette O'Neil  V45WBellahouston Harriers11:43.211:43.210.9 
1312:41.72   Mia Cullis SBU17WAyr Seaforth12:26.3012:16.0330.7