BMC Gold Standard Races External Results
Watford
15 Jul 15
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:47.55   Elliot Giles PBU23MBirchfield H1:47.551:44.99-5.6 
21:48.25   Gareth Warburton  SENMCardiff/Cardiff Met Uni1:47.741:44.984.0 
31:48.69   James McMurray PBU23MSt. Albans AC/St. Albans Striders1:48.691:48.69-4.2 
41:48.91   Jonathan Cook SBSENMWoodford Green Essex Ladies/Northumbria Uni1:48.861:48.650.9 
51:49.25   Ben Coldray SBSENMStroud/St. Mary's Uni1:49.251:49.186.9 
61:50.20   Hayden Carter PBSENMBasingstoke & Mid Hants/Royal Air Force1:50.201:50.204.4 
71:50.80   Joe Warne SBSENMDoheny/Ireland1:50.801:49.728.1 
81:51.62   James West PBU20MTonbridge1:50.811:49.03-6.0 
91:53.65   Abdirahman Guleed SBSENMNorway1:53.651:50.8016.3 
Mens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:51.51   Mark Woodley  SENMChelmsford1:51.021:49.81-1.1 
21:51.68   Daniel Cheeseman PBU23MCity of York/St. Mary's Uni1:51.581:51.583.3 
31:51.91   Ciaran Cooper PBU20MSwindon1:51.911:51.84-0.2 
41:52.11   Mark Berridge  SENMBasingstoke & Mid Hants1:51.991:48.366.1 
51:52.23   Billy Kelsey PBU20MShaftesbury Barnet1:52.231:52.236.8 
61:52.59   Joe Saissi  U23MHillingdon/Exeter Uni1:51.161:51.165.1 
71:52.66   Victor Nutakor PBSENMNewham & Essex Beagles1:52.661:52.44-4.3 
81:53.00   Nathan Gillis  U20MTeam Kennet1:52.351:48.88-4.8 
91:53.24   Jack Williams PBU23MReading AC/St. Mary's Uni1:53.241:53.243.1 
101:53.45   Massi Dendani SBU23MBedford & County/Bedfordshire Uni1:53.451:52.192.3 
111:57.05   William Gurton  U23MVale of Aylesbury/Birmingham Uni1:53.641:51.4912.4 
Mens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:51.79   Rowan Axe PBSENMCardiff/St. Mary's Uni1:51.791:48.78-3.2 
21:52.25   Rhys Lewis SBU20MLuton/Newham & Essex Beagles1:52.251:52.248.3 
31:54.04   Patrick Taylor SBU20MVale of Aylesbury/Birmingham Uni1:54.041:50.33-4.1 
41:54.25   Adam Spilsbury PBU17MSale Harriers Manchester1:54.251:51.12-1.9 
51:54.36   Alex Jones SBSENMEnfield & Haringey/Loughborough Students1:53.741:53.749.7 
61:54.37   Jack Gooch PBU20MCardiff/Swansea Uni1:52.211:52.21-4.1 
71:54.47   James Miller SBSENMCheltenham/Police/Enfield & Haringey1:54.471:53.187.7 
81:54.88   Hugo Fleming  U23MWalton/Oxford Uni1:54.861:51.37-4.3 
91:55.46   Iolo Hughes PBU20MMenai1:55.461:53.19-3.0 
Womens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:07.61   Ida Fillingsnes  SENWDenmark2:05.952:05.1713.4 
22:08.21   Faye Fullerton SBSENWHavering2:08.212:05.98-0.7 
32:08.42   Joceline Monteiro SBSENWChelmsford/Portugal2:08.172:03.62.3 
42:08.90   Lucy James  SENWBedford & County/Loughborough Students2:07.712:06.426.5 
52:11.15   Montana Jones  SENWAldershot, Farnham & District2:08.532:04.8810.5 
62:12.24   Aine Cunningham PBU17WSale Harriers Manchester2:11.22:11.26.5 
72:12.68   Eva Mack PBSENWHillingdon/Harrow/Czech Republic2:11.612:11.6110.2 
 
Mens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:42.83   Rob Mullett  SENMLewes/Butler Uni3:42.013:42.01-1.1 
23:45.73   Scott Greeves PBU20MCity of Norwich/East Anglia Uni3:45.733:45.73-3.9 
33:45.97   Adam Hickey PBSENMSouthend3:45.973:45.97-5.8 
43:46.09   Michael Salter  SENMLeeds City3:44.863:44.86-2.3 
53:46.25   Luke Gunn SBSENMDerby3:46.253:42.10.3 
63:46.76   Dominic Brown PBU23MTonbridge/Sheffield Uni3:46.763:46.62-4.0 
73:46.87   Nick Goolab PBSENMBelgrave3:46.873:44.76-5.6 
83:47.20   Jonathan Tobin PBU20MSwansea/Sheffield Uni3:47.203:45.04-4.6 
93:48.44   Michael Dowling SBSENMNewham & Essex Beagles/Ireland3:48.443:47.4112.1 
103:50.11   Scott Halsted  U20MBracknell AC/St. Mary's Uni3:47.703:47.63-4.3 
113:51.65   Ian Crowe-Wright  U23MBrighton & Hove/Birmingham Uni3:47.293:43.19-5.3 
123:53.24   Ricky Harvie  U23MWindsor Slough Eton & Hounslow3:50.473:45.61-4.6 
133:54.48   Rasmus Bengtsson PBU23MNew Zealand3:54.483:54.486.1 
143:59.21   Matt Bergin  U23MBedford & County/New Mexico Uni/Ireland3:48.863:44.84-3.7 
Mens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:45.11   Jacob Allen PBU23MRugby & Northampton/St. Mary's Uni3:45.113:44.02-4.9 
23:46.92   Gilbert Grundy PBSENMGuildford & Godalming3:46.923:46.32-0.1 
33:50.11   Edward Shepherd PBU23MWoodford Green Essex Ladies/Herts Phoenix3:50.113:47.51-4.7 
43:50.18   James Stockings PBU23MWoodford Green Essex Ladies/Durham Uni3:50.183:50.18-3.4 
53:51.17   Luca Russo PBU23MTonbridge3:51.173:46.47-0.3 
63:51.19   Tom Bowerman PBSENMAldershot, Farnham & District/Swansea Uni/Basingstoke & Mid 3:50.643:50.64-2.1 
73:51.24   Ben Alcock PBU23MBedford & County/Birmingham Uni3:49.533:49.53-4.2 
83:51.55   Andrew Mariani SBSENMWoodford Green Essex Ladies/Loughborough Students3:51.553:50.130.2 
93:51.87   Gavin Lewis PBSENMWoodford Green Essex Ladies/St. Mary's Uni3:51.873:51.871.8 
103:52.21   Sean Fontana PBSENMGlasgow City3:52.213:52.210.0 
113:52.62   Ryan Buck  SENMCity of York/Leeds Beckett Uni3:52.323:52.320.9 
123:52.67   Jac Hopkins PBU20MSwansea3:52.673:52.671.6 
133:53.11   William Fuller PBU20MBlackheath & Bromley3:51.773:45.39-4.9 
143:53.70   John Eves PBSENMBedford & County/Dundrum South Dublin/Herts Phoenix/Ireland3:53.703:53.70-4.0 
153:54.23   Mark Burchett PBSENMWorthing/Southampton Solent Uni3:54.233:54.230.0 
163:54.52   Brendan O'Connor SBU23MBasingstoke & Mid Hants3:53.963:52.606.7 
Womens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:15.63   Jade Williams PBSENWAmman Valley4:15.634:15.634.3 
24:17.61   Kristen Findley PBSENWUnited States4:17.614:17.6116.9 
34:18.12   Rachel McClay PBSENWBracknell AC4:15.394:15.390.8 
44:20.35   Mary Goldkamp PBSENWUnited States4:20.354:20.3516.4 
54:28.77   Louise Small  SENWAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni4:26.634:20.99-1.0