BMC Gold Standard Races External Results
Watford
20 May 15
800 1500 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
Mens 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:49.33Kyle Langford  U20MShaftesbury Barnet1:45.781:44.83-6.3 
21:49.59Dale King-Clutterbuck PBSENMNewham & Essex Beagles/St. Mary's Uni1:48.101:48.102.0 
31:50.84Daniel Rowden PBU20MWoodford Green Essex Ladies1:49.321:44.09-6.8 
41:50.92James McMurray  U23MSt. Albans AC/St. Albans Striders1:48.691:48.69-5.6 
51:51.89Ben Anderson  SENMRanelagh/New Zealand1:49.301:49.30-2.5 
61:52.05Louis Rawlings SBU20MCambridge & Coleridge/Oxford Uni/France1:52.051:50.729.2 
71:52.54Scott Greeves  U20MCity of Norwich/East Anglia Uni1:51.701:51.49-1.7 
81:53.24Jack Walker  U23MGiffnock North/Strathclyde Uni1:52.421:49.9015.0 
91:53.50Ben Rochford SBU20MShaftesbury Barnet/Oaklands Col1:50.421:49.66-2.0 
101:57.55Marius Frøvig Schneider SBSENMNorway1:57.551:52.5639.6 
Mens 800m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:51.05Elliot Giles PBU23MBirchfield H1:47.551:43.63-7.1 
21:53.08Sebastian Anthony PBU20MWest Suffolk1:53.081:49.10-4.6 
31:54.11Nathan Gillis SBU20MTeam Kennet1:52.351:48.88-4.7 
41:54.51Mark Burchett SBSENMWorthing/Southampton Solent Uni1:53.141:52.74-2.4 
51:54.64Tom Syckelmoore  SENMBasingstoke & Mid Hants1:49.871:49.87-2.9 
61:54.68Ciaran Cooper  U20MSwindon1:51.911:51.8410.6 
71:55.03Ben Claridge  U20MWhite Horse1:54.481:53.5611.2 
81:55.30Paul Scanlan  U23MWoodford Green Essex Ladies/Leevale/Brunel Uni London/Irelan1:53.471:53.476.3 
91:56.13Timothy Cobden  U20MCambridge & Coleridge1:53.61:52.5918.0 
Mens 800m C
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:53.14Canaan Solomon PBU17MWoodford Green Essex Ladies1:52.021:47.12-2.8 
21:57.36Owen Hind SBSENMKent1:53.151:53.15-5.1 
31:57.94Brendan O'Connor SBU23MBasingstoke & Mid Hants1:57.941:56.2617.6 
41:58.06Corey De'Ath PBU20MTonbridge1:57.601:57.60-4.8 
51:58.84Alex Jones  SENMEnfield & Haringey/Loughborough Students1:53.741:53.7420.6 
61:59.49Nathan Mapperley  U20MCamberley/Woking1:56.691:54.450.1 
72:00.23Alex Cloona  U23MHerts Phoenix/St. Mary's Uni1:59.491:59.418.2 
Womens 800m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:09.63Megan Edwards  SENWWoodford Green Essex Ladies2:05.202:05.2025.8 
22:10.02Khahisa Mhlanga  U17WChelmsford2:08.262:01.91-1.2 
32:10.88Rebecca Croft SBU20WWindsor Slough Eton & Hounslow2:07.922:04.353.1 
42:11.24Emma Leask  U23WShetland/Robert Gordon Uni2:08.002:08.0016.4 
52:11.73Montana Jones  SENWAldershot, Farnham & District2:08.532:04.8821.4 
62:11.97Mari Smith  U20WLeicester2:08.702:01.46-0.8 
72:13.30Ellie Baker  U20WChelmsford/Oaklands Col2:07.792:02.02-1.5 
82:14.07Lydia Hallam SBU20WHavering2:13.382:11.021.4 
92:15.61Anna Clark  U20WWoodford Green Essex Ladies2:12.892:08.460.9 
102:19.61Gemma Dawkins  SENWChannel Islands/Sheffield Hallam Uni2:13.242:07.8814.6 
 
Mens 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:47.78Michael Callegari  U23MShaftesbury Barnet/St. Mary's Uni3:44.023:44.021.6 
23:48.83Tom Hook  U23MCity of Norwich/St. Mary's Uni3:47.783:43.161.1 
33:49.23Kieran Wood PBU23MCambridge & Coleridge3:49.233:43.13-4.3 
43:49.31Josh Carr PBU23MWorcester/Cambridge Uni3:45.603:40.70-4.3 
53:50.66Phillip Crout PBU23MShaftesbury Barnet/Cambridge Uni3:50.663:46.93-4.3 
63:50.81Josh Trigwell SBU23MNewham & Essex Beagles3:50.323:45.34-4.3 
73:51.41Scott Halsted SBU20MBracknell AC/St. Mary's Uni3:47.703:47.63-0.8 
83:53.88Michael Dowling  SENMNewham & Essex Beagles/Ireland3:48.443:47.4122.8 
93:53.98James McCarthy SBU20MChiltern3:49.593:46.59-2.7 
103:54.89Joshua Grace SBU23MAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni3:54.893:49.84-5.1 
113:55.66Luca Russo  U23MTonbridge/St. Mary's Uni3:51.173:46.478.3 
123:55.80Paddy Radley SBSENMOwls Leicester/Bath Uni/Bristol & West3:51.523:50.6723.0 
134:02.99Elliott Dorey  U23MGlasgow City/St. Mary's Uni3:54.383:43.93-1.4 
Mens 1500m B
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:52.69Jack Williams  U23MReading AC/St. Mary's Uni3:49.663:49.6614.5 
23:53.13Matt Leach PBU23MBedford & County/Cambridge Uni/North Herts3:51.093:46.25-5.0 
33:53.16Ricky Harvie PBU23MWindsor Slough Eton & Hounslow/St. Mary's Uni3:50.473:42.32-4.8 
43:54.25Daniel Hallam SBSENMOwls Leicester/Sheffield Hallam Uni3:51.613:51.61-4.4 
53:55.04James Senior PBSENMCity of Norwich3:55.043:53.13-1.3 
63:55.83Tom Bowerman SBSENMAldershot, Farnham & District/Swansea Uni/Basingstoke & Mid 3:50.643:50.64-1.1 
73:56.18William Fuller  U20MBlackheath & Bromley3:51.773:43.00-3.8 
83:58.97Dominic Chambers SBU20MDerby3:53.223:53.2221.1 
93:59.66Owen Walpole SBSENMGlasgow City/Edinburgh Uni3:59.663:49.1011.0 
104:01.98Daniel Owen SBU23MCheltenham/Sale Harriers Manchester3:57.113:51.68-1.3 
114:14.01Ben Bradley  U23MAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni3:59.523:44.11-5.4 
Womens 1500m A
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:34.54Kelly Grant SBSENWCity of Norwich/Blackheath & Bromley4:26.084:25.1813.0 
24:36.31Sarah McDonald  U23WBirchfield H/Birmingham Uni4:23.584:00.46-0.5 
34:38.08Rachel Humphreys  SENWBedford & County/North Herts4:33.304:30.8623.2 
44:41.59Elle Roche SBU23WMarshall Milton Keynes/Birmingham Uni4:36.344:30.772.1