BMC Regional Races External Results
Tipton
29 Aug 15
800 1500 3000 

Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
800m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:48.5Rory Graham-Watson  SENMWindsor Slough Eton & Hounslow/Cambridge Uni1:47.401:47.296.8 
21:53.9Kristinn Þór Kristinsson  SENMIceland1:50.381:50.387.7 
31:55.7Sam Harding  U23MWells City/Yeovil1:55.381:52.12-0.4 
41:56.8James O'Brien  U20MCannock & Stafford1:54.961:53.3412.7 
51:57.3Freddie Hessian PBU23MNotts/Loughborough Students1:57.31:54.2-4.9 
61:58.2Chris Hepworth  SENMEaling Southall & Middx1:54.991:54.99-2.1 
800m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:56.4Ben Griffiths PBU23MBirchfield H1:56.41:56.41.2 
21:56.8Frederic Tremblay SBV35MRoyal Sutton Coldfield/France1:56.81:56.60.0 
31:57.4Adam Davies SBSENMGloucester/White Rock1:57.41:53.0420.5 
51:58.7Elliot Richards  U20MCardiff/Birmingham Uni1:58.661:57.48-2.5 
61:59.1Chris Thornton  SENMSkyrac/Sheffield Hallam Uni1:57.351:57.060.0 
71:59.8Rhys Furlong  U20MTelford AC1:58.361:57.5912.5 
800m C (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:56.8Oliver Carrington PBU23MNewark AC/Surrey Uni1:56.81:56.8-3.6 
21:57.9Adnan Haq PBSENMQuantock1:57.91:57.13.4 
32:00.4Steve Thompson  U17MWolverhampton & Bilston2:00.101:58.6914.5 
42:02.3Clark Roberts  SENMCoventry/Edge Hill Uni1:59.271:58.85-0.9 
52:03.2Bikram Singh  U20MTamworth2:01.81:57.6714.8 
62:03.9Chris Carpanini SBU23MSwansea2:03.92:03.2-1.2 
72:07.9James Russell  U20MCannock & Stafford2:03.532:03.5314.5 
800m D (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:03.8Robbie Hawkins SBSENMYeovil/Yeovil Town2:03.82:00.3-1.4 
22:04.2Oscar Hewitt  U17MHereford2:03.32:03.321.0 
32:04.8Alexander Lazutin  U20MLeicester2:03.202:00.485.3 
42:05.3Oliver Freer PBU17MLeicester2:05.31:56.254.0 
52:05.7Richard Bayliss SBV35MBournville Harriers2:05.72:03.7-0.1 
62:06.1Rob Andrew SBV50MRoyal Sutton Coldfield/Midland Masters2:06.11:53.92.0 
72:06.5Dion Harrison PBU20MLincoln Wellington2:06.52:06.514.0 
82:06.6Scott West SBV35MOwls Leicester2:06.61:52.3116.5 
92:07.3Craig Bridges  SENMTeam Bath/Walton2:04.932:02.734.8 
102:11.8Cameron Spence  U15MMiddlesbrough (Mandale)2:11.552:02.848.7 
112:14.6Paul Thompson  V40MBournville Harriers/Midland Masters2:11.592:09.8-1.4 
122:17.3Jacob Anson  U20MTipton2:09.12:09.125.9 
800m E (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:12.6Rochelle Harrison  SENWLincoln Wellington2:12.02:10.492.3 
22:13.4Becky Hodgson  U23WWhite Horse/Radley2:12.732:12.736.1 
32:13.7Lucy Hayes SBU23WCity of Stoke/Keele Uni2:13.72:11.325.3 
42:17.3Rachel Atherton  SENWLeeds City2:14.952:14.089.0 
52:21.1Lily Winfield  U15WHeanor2:19.272:16.3223.9 
62:21.3Alexander Johnson  U17MBromsgrove & Redditch2:19.62:15.215.6 
72:22.4Francesca Ashworth  U20WKettering2:13.432:13.4315.2 
82:26.1Alice Battey  U15WBromsgrove & Redditch2:24.12:24.123.3 
92:32.0Megan Nicod  U17WBromsgrove & Redditch2:27.22:27.225.3 
800m F (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:21.5Rebecca Pierce SBSENWTeam Bath/Walton2:21.52:20.96.0 
22:22.4Ailis MacFarlane PBU15WBurton2:22.42:20.3215.9 
32:24.6Katie Farnell  U15WTipton2:20.52:19.722.4 
42:26.6Imogen Sheppard  U15WStratford-upon-Avon2:21.222:15.585.8 
52:27.5Penny Oliver  U20WCoventry2:26.182:21.415.3 
62:29.0Leah Spencer  U15WBirchfield H2:27.562:24.618.0 
72:30.0Olivia Worth SBU17WHalesowen2:30.02:25.828.0 
800m G (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:19.8Jonathan Costello PBSENMBRAT2:19.82:19.838.1 
22:26.3Matt Dwerryhouse  U15MCheltenham2:25.32:09.31.5 
32:29.9Melissa Mann PBU17WShrewsbury2:29.92:25.527.2 
42:31.5Alexa Parker  U23WBristol & West/Bristol Uni2:28.812:16.112.9 
52:39.1Alidia Vaile  U15WGloucester2:29.82:26.830.3 
62:45.4Izabella Thompson  U15WSparkhill2:35.02:26.939.5 
 
1500m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:52.3Donald Carter  SENMTonbridge/St. Mary's Uni3:50.493:50.496.8 
23:56.1Luke Vine  U23MTipton3:54.83:54.8-0.3 
33:57.9Alex Jones  SENMEnfield & Haringey/Loughborough Students3:56.803:56.8022.6 
43:59.7Joseph O'Hara  U20MBexley3:57.93:57.9-3.2 
54:00.7Owen Stepney PBU23MAbingdon/Swansea Uni4:00.74:00.081.5 
64:01.5Emile Cairess PBU20MBingley4:01.53:45.21-6.6 
74:02.4Alex Burrows  U20MTelford AC3:51.913:48.60-3.0 
84:04.7Stephen Morris T20/F20  SENMCardiff/DSW Para Academy4:01.573:54.92-1.3 
94:05.3Stephen Long  V35MNotts4:02.074:02.070.1 
104:05.6Andrew Kaar T20/F20 SBSENMCoventry4:05.64:01.013.8 
114:07.2Cameron Shankly PBU20MBirchfield H4:07.24:07.212.9 
124:14.9William Monaghan SBU20MBurton4:14.94:08.88.8 
1500m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:08.5David Ellis T13/F13 PBSENMDerby4:08.54:00.3010.8 
24:08.8Richard Brown SBSENMLincoln Wellington4:08.84:08.718.7Click your Clock logo
34:11.0Thomas Gostelow  U17MCharnwood4:10.53:56.62-3.7 
44:11.4Christopher Fullerton PBSENMTipton4:11.44:11.42.3 
54:15.9Ellis Garamszegi  U20MWolverhampton & Bilston/Cardiff Uni4:11.693:59.57-1.8 
64:16.5Adam Wilson T20/F20 PBU20MYate/Westbury4:16.54:07.25-2.3 
74:17.4Amrik Gill PBU20MLeicester4:17.44:07.744.9 
84:18.1Cameron Walker  U17MMansfield4:11.304:00.3519.7 
94:19.6Luke Montgomery  SENMCorby4:16.94:12.00.0 
104:21.8Gareth Richardson PBU17MBromsgrove & Redditch4:21.84:16.03.5 
114:22.7Harry Nimmo  U17MGiffnock North4:18.064:18.065.9 
1500m C (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:27.4Dean Hill SBV40MTipton4:27.44:22.332.3 
24:29.4Bill Chesters  U15MCannock & Stafford4:27.94:04.240.0 
34:32.3Sophie Cowper  SENWLincoln Wellington/Notts/South London4:32.294:32.292.1 
44:32.7Jack Douglas  U15MCharnwood4:31.094:11.77-0.8 
54:36.0Tom Hughes  U15MRugby & Northampton4:32.84:25.395.3 
64:36.2Archie Parkinson PBU13MCorby4:36.23:55.62-1.8 
74:37.2Euan Wilson  U17MCharnwood4:32.324:03.62-0.5 
84:38.1Conall Green  U20MBirchfield H4:35.64:22.743.0 
94:40.5Zoe Wassell PBU17WStroud4:40.54:26.881.4 
104:42.9Samuel Roberts  U15MSheffield & Dearne/Nottinghamshire Schs4:35.084:02.39-2.6 
114:42.9Patrick Robinson PBU17MSolihull & Small Heath4:42.94:42.915.3 
124:47.5Harry Sachs  U17MBirchfield H4:43.64:27.7215.3 
134:47.9Zoe Doyle  V35WBelgrave4:46.254:32.452.6 
144:51.2Thomas Robinson PBU17MSolihull & Small Heath4:51.24:51.214.2 
154:57.3Daniel Swain  U15MBirchfield H4:46.64:09.17-1.4 
164:58.2Samuel Western  U15MBridgnorth4:57.14:03.62-1.6 
174:58.5Ellen Bowen  U15WBromsgrove & Redditch4:57.14:57.120.9 
1500m D (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:42.0Patrick Bonner PBSENMNewport & District4:42.04:42.030.7 
24:48.5Karys Amory SBU17WBirchfield H4:48.54:40.3710.9 
34:51.9Liam Rawlings  U13MOswestry4:47.63:50.85-3.6 
44:55.6Ellie Minshull PBU15WCoventry4:55.64:47.46.8 
55:01.8Emer Wintsch  U17WRugby & Northampton4:58.284:52.6030.4 
65:09.8Jess Hazell  U17WWreake & Soar Valley5:02.55:02.521.4 
75:10.2Hollie Gamble  U13WWreake & Soar Valley5:05.24:58.2016.5 
85:12.4Olivia Kelly  U17WCoventry5:00.94:45.04.4 
1500m E (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:07.3Rachel Nealon PBU13WWreake & Soar Valley5:07.34:57.0910.2 
25:09.0Robert Dowse SBSENMBRAT5:09.04:52.3810.2 
35:12.0Sophie Falshaw PBU17WHalesowen5:12.05:12.022.7 
45:19.7Nick Seagrave  SENMBRAT5:18.424:53.078.1 
55:21.5Anna Nicod  U15WBromsgrove & Redditch5:04.65:02.5815.4 
65:22.3Eve Mulvaney  U15WTipton5:06.55:06.520.7 
 
3000m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
18:13.6Jake Wightman PBU23MEdinburgh AC/Loughborough Students8:13.68:13.6-6.4 
29:04.5Andrew Savery SBSENMLeamington9:04.58:52.180.6 
39:07.9James Douglas  V40MCharnwood9:03.938:40.833.9 
49:11.7Oliver Paulin  U20MCoventry9:10.38:42.78-3.5 
59:17.4Gregor Kelling PBU17MBanbury9:17.49:06.27.6 
69:19.9Daniel Robinson  V35MBRAT9:09.28:55.27-2.2 
79:26.1Tom Holden  SENMTipton8:50.198:33.42-2.1 
89:35.3Alec Vessey PBU23MAbingdon/Swansea Uni9:35.38:58.546.6 
3000m B (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
19:36.0Harry Cresswell PBU17MWolverhampton & Bilston9:36.09:36.06.2 
29:58.3Huw Jones PBV50MBRAT9:58.39:58.36.2 
310:02.2Camilla Barnes  U23WWorcester/Cardiff Uni9:54.589:54.585.8 
410:04.3Rebecca Hall PBSENWCorby10:04.310:04.312.9 
510:09.0Sophia Parvizi-Wayne  U20WShaftesbury Barnet9:59.989:35.9620.3 
610:49.4Eluned King SBU15WSwansea10:49.410:24.0918.8 
710:50.2Sarah Lackman PBSENWAbingdon10:50.210:34.0417.0 
810:53.0David Norman PBV45MDudley Kingswinford10:53.010:53.03.9 
910:55.6Lynne Hill  V35WTipton10:48.410:31.35.2 
1010:58.4May Roberts  U17WMansfield10:50.910:50.912.8 
1111:07.7Jane Wassell  V45WStroud/Cirencester10:49.6410:40.37.7 
1211:14.2Suzy Street-Hall SBSENWTipton11:14.210:51.911.3 
1311:21.4Bethany Walker SBU15WTipton11:21.411:12.95.9 
1412:00.3Penelope Barber SBV55WTipton12:00.311:49.811.6 
1512:30.5Ellie Moss SBU15WBromsgrove & Redditch12:30.511:42.925.4