BMC PB Classic External Results
Corby
9 May 15
800 1500 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
800m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:53.6Timothy Cobden SBU20MCambridge & Coleridge1:53.61:52.5918.0 
21:56.0Archie Rayner PBU17MMansfield1:56.01:56.011.1 
31:57.4Jed Hayes PBU20MKettering1:54.581:54.582.4 
41:57.9Isaac Akers PBU17MCorby1:57.91:57.9-4.5 
51:59.5Thomas Gostelow PBU17MCharnwood1:59.061:57.06-3.2 
62:01.0Daniel Mees PBU17MPeterborough/Enfield & Haringey1:57.941:49.84-4.1 
72:04.8Jack Simpson  U17MBurton1:56.891:55.796.8 
800m B (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:05.1Tom Hudson PBU17MSolihull & Small Heath2:00.92:00.919.5 
22:06.2Fergus McAuliffe PBU15MCharnwood2:02.351:53.850.7 
32:07.3Nick Wiltshire PBU15MReading AC2:07.32:00.5411.1 
42:10.3Mari Smith SBU20WLeicester2:08.702:01.46-0.8 
52:10.8Mathew Brookes PBU20MKettering2:10.82:10.827.2 
62:12.4Molly Canham PBU15WNewton Abbot2:09.422:07.442.5 
72:13.8Jack Douglas PBU15MCharnwood2:12.082:03.78-0.7 
82:14.3Ellie Welch SBU20WCorby/Rugby & Northampton2:12.822:12.8217.1 
800m C (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:14.1Luke Nuttall PBU15MCharnwood2:13.22:02.58-1.9 
22:15.3Harry Freeman PBU17MCorby2:14.22:07.821.5 
32:16.0Tabatha Walford PBU17WBedford & County2:16.02:15.478.3 
42:16.7Francesca Ashworth  U20WKettering2:13.432:13.4313.8 
52:17.1Natasha Harrison SBU15WStockport2:11.642:11.5717.8 
62:17.2Emily Williams PBU15WKettering2:15.062:06.222.2 
72:17.3Ella Palmer PBU17WKettering2:15.532:15.5323.3 
82:18.7Henri Codling PBU15MKettering2:14.02:14.025.5 
92:19.9Francesca Worrall PBU17WBedford & County2:19.92:19.920.2 
102:20.5Dylan Bowley PBU13MKettering2:14.991:57.240.4 
800m D (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:25.4Andrew Worrall PBU15MBedford & County2:24.92:24.920.9 
22:26.1Grace Scopes  U15WBlackheath & Bromley2:24.752:20.6617.0 
32:26.4May Roberts  U17WMansfield2:20.292:20.2910.8 
42:28.7Selina Scott PBU15WCorby2:23.42:15.056.6 
52:30.8Katie Porter  U15WPeterborough2:26.902:26.9025.1 
62:31.9Abigail Coleman SBU20WKettering2:31.92:21.537.6 
72:32.2Zena Challenger SBU15WLeicester2:29.212:25.023.2 
82:34.9Jessica Connors  U15WStockport2:34.42:33.826.3 
800m E (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:28.4Aimee Seager PBU17WCharnwood2:28.42:28.45.9 
22:29.5Dannielle McCann-Gaskell PBU15WKettering2:26.12:26.129.1 
32:31.2Thomas Pollard PBU13MCharnwood2:28.412:22.023.8 
42:31.4Josie Wood PBU15WLeicester2:31.42:31.434.8 
52:31.7Ellie-May Hathaway SBU17WCorby2:31.72:31.034.2 
62:31.8Elana Albery PBU17WKettering2:31.82:31.88.2 
72:32.6Emma Gascoigne PBU15WLeicester2:28.422:28.4223.4 
82:33.0Amy Robinson PBU17WKettering2:29.12:29.119.7 
92:35.0Rhea Cooper  U15WLeicester2:33.452:32.0011.0 
 
1500m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:59.6Tom Dodd PBU17MBirchfield H3:51.563:44.25-5.4 
24:02.0Benjamin Boulter PBU20MBirchfield H4:02.04:02.018.7 
34:02.3Alex Rieley PBU20MMansfield3:58.333:49.75-0.2 
44:05.1Lewis Ashmore PBU20MMansfield4:05.14:05.117.5 
54:09.0George Burnett PBU17MCharnwood4:05.503:55.7611.1 
64:34.7Joseph Pollard  U17MCharnwood4:06.063:50.56-0.9 
1500m B (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:17.6Adam Searle PBU15MRugby & Northampton4:17.64:00.734.5 
24:18.6Reis Brooke PBU17MBirchfield H4:18.574:12.110.1 
34:19.2Callum Abberley PBU15MBurton4:14.003:58.36-2.5 
44:19.5Amrik Gill PBU20MLeicester4:17.44:07.742.9 
54:20.7Luke Duffy PBU15MMansfield4:11.573:45.39-4.8 
64:26.0Oliver Freer PBU17MLeicester4:23.304:01.382.0 
74:26.4Jamie Sales PBU15MCambridge & Coleridge/Newmarket J4:17.364:16.53-0.5 
84:31.0Niamh Bridson Hubbard PBU20WBlackheath & Bromley4:25.714:23.550.3 
94:41.5Ella Hughes  U20WMansfield4:31.184:31.1824.2 
1500m C (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:36.2Ethan O'Shea PBU15MCharnwood4:31.953:51.64-3.6 
24:38.5Archie Parkinson PBU13MCorby4:36.23:55.62-1.0 
34:38.8Olivia Mathias PBU17WNewark AC4:38.84:38.89.7 
44:39.1Bryony Gunn PBU20WBirchfield H4:36.104:23.971.0 
54:42.1George Shephard PBU15MCharnwood4:35.374:17.813.6 
64:44.5Helena Keenan PBU20WCorby4:38.234:38.108.3 
74:45.0Emma Slevin SBU20WStratford-upon-Avon/Richmond Uni/United States4:38.084:36.931.1 
84:49.7Jessamie Rattray SBU17WCharnwood4:49.74:45.221.9 
94:50.2Bethany Williams PBU17WMansfield4:48.754:37.0111.2 
104:51.5Millie Smith PBU15WBlackheath & Bromley4:48.734:45.036.1 
1500m D (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:50.7Chris Nealon PBU15MWreake & Soar Valley4:32.34:32.38.3 
24:54.1Kelsi Cornish PBU15WBlackheath & Bromley4:52.714:43.7515.5 
34:54.5Hannah Seager PBU15WCharnwood4:48.04:48.010.0 
45:01.0Olivia Worth SBU17WHalesowen4:52.44:52.48.1 
55:05.9Olivia White PBU15WRugby & Northampton5:05.785:05.7827.7 
65:06.2Claudia Nevett  U17WKettering4:58.824:50.506.2 
75:12.7Molly Williams  U13WRugby & Northampton5:09.694:57.813.5 
85:16.1Rachel Nealon PBU13WWreake & Soar Valley5:07.34:57.0912.1 
95:32.8Megan Rowley  U17WLeicester/Lincoln Uni5:14.115:02.722.1 
105:34.8Amelia McMurtrie SBU13WRugby & Northampton5:19.64:48.953.3 
 
3000m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
18:50.7Robert Bough PBU20MEdinburgh AC/Birmingham Uni8:44.848:23.885.0 
29:32.0William Ruiz  U20MBlackheath & Bromley/Birmingham Uni9:05.898:48.192.7 
3000m B (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
19:06.2Andrew Headley PBU20MBedford & County8:52.648:52.64-1.5 
29:11.0James Douglas SBV40MCharnwood9:03.938:40.837.8 
39:15.3Matthew Emery SBSENMGrantham AC/Bath Uni/Southampton9:15.38:51.371.5 
49:19.4Cameron Walker PBU17MMansfield9:14.69:14.617.7 
59:19.5Daniel Wilkinson PBU17MLeamington9:19.59:19.521.4 
69:22.0Stephen Headley PBU20MBedford & County9:22.09:22.03.0 
79:35.9Matthew Shaw  U17MSheffield & Dearne9:35.099:28.5612.1 
89:46.7Ian Mansell SBSENMDudley & Stourbridge/Badgers9:46.79:43.554.5 
99:53.4Sian Edwards SBSENWSwansea9:53.49:10.675.5 
1010:10.7Edward Cannell SBU20MKettering10:10.79:42.92.7 
1110:17.5Josh Golding PBU20MKettering10:17.510:17.523.0 
1210:36.8Rebecca Hall  SENWCorby10:04.310:04.310.9 
1412:16.1Sophie James T37/F37 PBU23WLeamington12:16.112:16.133.9