BMC Regional Races External Results
Durham
11 May 15
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:52.2   Jonathan Cook  SENMWoodford Green Essex Ladies/Northumbria Uni1:48.861:48.659.2 
21:52.5   Markhim Lonsdale  U17MCrook1:50.581:46.97-4.2 
31:54.1   Andy Wiles SBSENMMorpeth1:54.11:50.06-2.7 
41:54.6   Chris Parr SBSENMGateshead1:53.051:51.53-4.7 
52:00.0   Nick Swinburn SBSENMMorpeth/Northumberland Fell Runners2:00.01:55.01.3 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.6   Paul White  SENMMiddlesbrough (Mandale)1:52.771:52.7712.7 
21:56.3   Adrian Bailes SBU23MBirtley/Durham Uni1:52.941:52.94-3.9 
31:57.5   Sparrow Morley  SENMSunderland/Newcastle Uni1:57.461:57.4-2.6 
41:58.0   Matthew Bailey SBU20MMiddlesbrough (Mandale)/Cleveland Schs1:58.01:54.55.8 
51:59.7   Martainn Ramsay  U23MCity of Norwich1:56.31:53.92-2.7 
62:00.3   Lewis Timmins SBSENMMorpeth2:00.31:54.40-0.3 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.8   Ryan Green  U20MMorpeth/St. Mary's Uni1:54.731:50.568.4 
21:59.5   Robert Torch  U23MLeeds City/Durham Uni1:56.541:55.934.0 
32:00.4   Max Pearson PBU17MTynedale1:58.71:56.1-2.1 
42:01.3   Adam Pratt SBSENMTynedale1:56.71:56.7-2.2 
52:04.4   Philip Winkler  U20MMorpeth2:02.91:56.56-2.1 
800m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.9   David Rich PBU23MSale Harriers Manchester/Durham Uni1:55.881:55.880.3 
21:59.3   Kevin Calvert PBSENMMorpeth1:59.31:59.310.2 
32:01.9   Nathan Shrubb SBSENMMorpeth/Poole Runners2:01.92:00.718.0 
42:04.1   Joe Armstrong  U20MGateshead1:58.51:54.2-2.0 
800m E (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:59.2   Nathan Baker PBU17MMiddlesbrough (Mandale)1:58.11:56.9-1.6 
22:01.9   Andy Graham  SENMDurham2:01.601:57.6-0.2 
32:02.2   Mark Smith  U20MSunderland1:58.11:54.914.0 
42:04.9   Michael Todd  U23MSouth Shields/Northumbria Uni1:59.51:59.521.3 
52:06.2   Charlie Race  U20MMiddlesbrough (Mandale)2:05.41:59.516.3 
62:06.6   Josh Allen  U17MMiddlesbrough (Mandale)2:00.21:49.85-3.8 
800m F (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:02.4   Sam Garratt PBU20MNew Marske2:01.12:01.11.1 
22:03.2   Harry Allan PBU17MNew Marske1:59.51:59.5-2.1 
32:04.5   Elliot Kelly PBU20MMorpeth/Gateshead College2:02.92:02.94.3 
42:05.2   Jack Brennan PBU17MHarrogate2:02.061:55.126.4 
52:07.0   Alex Wood PBU15MTynedale2:02.21:57.748.6 
800m G (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:07.9   Jacques Maurice PBU15MHarrogate2:03.271:53.41-3.2 
22:08.9   Ross Thomas Butcher  U20MNorth Shields Poly2:08.02:07.8215.5 
32:09.8   Calum MacDonald PBU17MMiddlesbrough (Mandale)2:05.232:05.2321.2 
42:12.5   Oliver Dustin  U15MBorder2:07.31:46.84-5.2Click your Clock logo
52:18.6   Gina Rutherford  SENWNorth Shields Poly2:11.392:08.248.6 
800m H (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:06.9   Jamie Reed PBU15MHoughton Harriers2:03.32:00.611.1 
22:10.5   Michael Garrard SBU23MNorth Shields Poly/Newcastle Uni2:10.52:06.31.6 
32:11.2   Cameron Stainsby PBU17MDurham2:05.92:05.923.5 
42:18.3   Jason Catterall  V40MSedgefield2:15.902:10.62.5 
52:20.2   Matthew Smith PBU15MHoughton Harriers2:16.62:16.627.7 
800m I (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:15.3   Jordan Rawlins PBU17MCrook2:15.32:15.319.0 
22:15.7   Olivia Mason SBU15WBorder2:11.42:08.890.8 
32:16.2   Ryan Stallard PBU15MMiddlesbrough (Mandale)/Cleveland Schs2:09.432:06.318.5 
42:17.3   Sophie Burnett SBU20WBirtley2:12.42:09.81.8 
800m J (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:14.0   Ethan Hussey PBU13MLeeds City2:14.01:49.78-4.6 
22:19.3   Steph Driscoll SBU15WKendal2:15.182:12.7110.0 
32:20.3   James Somers PBU15MMiddlesbrough (Mandale)2:13.82:08.311.4 
42:22.0   Heidi Murray SBU17WLancaster & Morecambe2:22.02:19.97.3 
52:27.2   Zaynah Aziz  U17WMoorfoot/Edinburgh AC2:18.012:18.0115.6 
800m K (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:19.4   Harrison Daglish PBU17MDurham2:15.12:15.126.9 
22:22.5   Henry Johnson PBU13MHoughton Harriers2:16.41:52.19-3.7 
32:23.8   Lizzie Cramb SBU17WShildon2:18.92:17.322.0 
42:24.2   Rhian Purves  U15WGosforth2:17.02:15.23.8 
52:25.8   Rebecca Metin PBU23WNewcastle Uni/Royal Air Force2:24.82:16.3711.0 
62:29.1   Isaac Allen SBU20MDurham2:29.12:22.3126.4 
800m L (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:23.6   Lucy Robinson SBSENWNorth Shields Poly2:15.622:15.620.1 
22:24.1   Libby Hedger SBU17WMiddlesbrough (Mandale)2:18.42:18.421.7 
32:25.3   Elisha Tait  U17WGateshead2:22.032:18.425.4 
42:25.5   Lucy-Erin Hunter SBU17WDarlington H2:25.32:14.412.4 
52:26.4   Hannah Kitchener SBU20WMiddlesbrough (Mandale)2:26.42:22.334.2 
62:32.6   Amber Leigh  U20WBirtley2:21.22:21.223.2 
800m M (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:28.0   Rebekah Kitchener SBU17WMiddlesbrough (Mandale)2:28.02:23.4732.1 
22:28.7   Isobel Chaudhry  U15WGateshead2:21.802:17.113.6 
32:31.1   Eva Hardie SBU15WHoughton Harriers2:28.72:20.544.6 
42:32.2   Will Bellamy SBU13MHoughton Harriers2:26.61:55.95-1.3 
800m N (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:21.9   Adam Ord PBU13MDurham2:14.61:57.62-0.8 
22:31.9   Ava Taperell  U13WGateshead2:26.642:13.16.1 
32:40.5   Rhiannon Hedley PBU13WMorpeth2:27.12:20.994.9 
42:43.4   Alannah Browne  U15WGateshead2:30.72:30.727.0 
52:44.8   Anna Pigford  U13WHoughton Harriers2:34.52:22.355.2