BMC Grand Prix External Results
Watford
17 May 14
800 1500 5000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
Mens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:47.40   Thomas Roth SBSENMNorway1:47.401:46.8824.9 
21:47.41   Kyle Langford PBU20MShaftesbury Barnet1:47.411:45.16-5.8 
31:47.87   Niall Brooks SBSENMSale Harriers Manchester1:47.871:47.022.6 
41:47.93   Jake Wightman PBU23MEdinburgh AC/Loughborough Students1:47.931:44.61-6.7 
51:48.17   Joseph Maynard PBSENMCardiff1:47.751:47.7518.3 
61:48.62   Richard Charles  U23MShaftesbury Barnet1:48.461:47.284.0 
71:49.02   Elliot Slade SBU23MCardiff1:49.021:47.70-5.6 
81:49.35   Oliver Aitchison SBU23MAldershot, Farnham & District/Adams State Uni1:49.351:48.142.7 
91:50.87   Myles Edwards SBSENMAberdeen/Thames Valley1:50.371:50.37-2.3 
101:56.15   Ben Waterman  U23MEaling Southall & Middx/Birmingham Uni1:48.341:47.57-4.2 
Mens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:49.45   Andreas Roth PBU23MNorway1:47.101:47.1020.4 
21:49.80   Karl Griffin SBU20MTír Conaill, IRL/Ireland1:49.521:47.393.3 
31:51.10   Tom Watson SBU23MCentral/Edinburgh Uni/Forth Valley1:50.841:49.705.8 
41:51.23   Håkon Mushom SBU23MNorway1:51.231:48.6926.5 
51:51.72   Nicholas Landeau SBU20MEaling Southall & Middx/Trinidad & Tobago1:49.511:48.34-4.9 
61:52.51   Mark Patterson SBSENMNorth Down/Loughborough Students/Ireland1:52.511:49.2015.7 
71:52.92   Abdirahman Guleed SBSENMNorway1:52.921:50.8017.6 
81:53.42   Paul Bradshaw  SENMBlackburn/Cardiff Met Uni1:51.261:47.370.7 
Mens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:51.19   Christian Von Eitzen PBU20MVale of Aylesbury/Germany1:50.171:46.88-0.5 
21:51.43   Mark Berridge SBSENMBasingstoke & Mid Hants1:51.431:48.367.5 
31:51.64   Louis Rawlings SBU20MCambridge & Coleridge/France1:50.721:50.722.2 
41:51.88   Lewis Lloyd SBU23MHerne Hill/Cambridge Uni1:51.571:50.65-5.3 
51:52.37   Mihn Kyun Cho  U23MDenmark1:50.631:50.63-2.2 
61:52.87   David Banwell-Clode SBU23MSwansea/Warwick Uni1:50.931:50.842.3 
71:52.88   Matthew White PBSENMDundee Hawkhill/Dundee Uni1:52.511:52.510.2 
81:53.94   Aaron Turmel  U20MJersey/St. Mary's Uni/Channel Islands1:53.291:53.2914.0 
91:56.93   Sondre Dingsør Skogen  U20MNorway1:52.061:49.582.3 
Mens 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:52.93   Joseph O'Hara SBU20MBexley1:50.721:48.88-1.6 
21:53.02   Dominic Chambers PBU20MDerby1:51.371:51.3711.6 
31:53.08   Sigurd Blom Breivik PBU20MNorway1:53.081:53.0817.5 
41:53.10   Andrew Worden SBU20MCornwall AC/Birmingham Uni/Newquay & Par1:52.831:52.4310.6 
51:53.40   Massi Dendani PBU23MBedford & County/Bedfordshire Uni1:52.801:52.193.5 
61:53.55   Scott Greeves PBU20MCity of Norwich1:53.111:51.49-3.8 
71:54.13   Elliott Dorey  U23MJersey/Channel Islands1:52.801:51.79-5.1 
81:54.84   Patrick Taylor  U20MVale of Aylesbury1:54.171:50.33-4.7 
91:55.45   Jamie Taylor-Caldwell SBSENMEaling Southall & Middx/Birmingham Uni1:55.451:53.55-4.0 
101:56.12   Donald Carter  SENMInvicta East Kent/St. Mary's Uni1:52.591:52.593.7 
Mens 800m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:52.45   Jamal Lewis PBU17MShaftesbury Barnet1:52.451:52.4520.2 
21:52.83   Hayden Carter PBSENMBasingstoke & Mid Hants/Royal Air Force1:50.951:50.205.5 
31:53.60   Ben Rochford PBU20MShaftesbury Barnet/Oaklands Col1:51.751:49.661.7 
41:54.69   Tom Bowerman SBSENMAldershot, Farnham & District/Swansea Uni/Basingstoke & Mid 1:54.411:53.10-3.6 
51:55.03   Nick Armstrong SBU20MBexley1:53.671:52.74-4.2 
61:55.37   James Ansell SBSENMKent/Newquay & Par1:54.081:52.312.8 
71:55.89   Hassan Davis  SENMKent1:54.401:54.2919.6 
81:56.32   Sverre Blom Breivik PBU20MNorway1:56.321:56.3221.7 
91:58.82   Owen Hind  SENMKent1:54.751:53.15-4.2 
102:02.50   Timothy Cobden  U20MCambridge & Coleridge1:52.591:52.598.5 
Mens 800m F
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:52.28   Jeremy Barnes PBU20MCoventry1:52.281:51.42-3.5 
21:52.45   Daniel Wallis PBU20MGuildford & Godalming1:52.311:51.89-4.5 
31:52.57   Daniel Rowden PBU17MWoodford Green Essex Ladies1:52.351:44.97-6.4 
41:55.13   Søren Jøhnk PBU20MDenmark1:55.131:54.2712.0 
51:55.15   Michael Goddard PBU20MChiltern/Hertfordshire Schs1:55.151:55.154.0 
61:55.23   Adam Thorpe PBU20MShaftesbury Barnet1:55.231:55.230.3 
71:55.66   Cameron Laleye SBU20MHerts Phoenix1:55.661:53.903.9 
81:55.71   Lewis Banner SBSENMSouthampton1:55.711:55.19-1.0 
91:57.59   Craig Stewart  SENMHarrow/Kilbarchan1:55.111:49.0616.8 
Mens 800m G
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.4   Ben Harding  SENMKent/Brunel Uni London1:53.911:51.75-3.8 
21:54.8   Gilbert Grundy SBSENMGuildford & Godalming1:54.81:52.13-4.2 
31:54.9   Sebastian Anthony PBU20MWest Suffolk1:53.161:51.30-4.1 
41:54.9   Andrew de-Camps  SENMGloucester/Swansea Uni1:54.471:50.296.2 
51:55.1   Paul Shane Rice PBSENMCity of Sheffield1:53.641:53.6418.9 
61:56.2   Matthew Seddon PBU20MBracknell AC1:54.191:54.19-2.2 
71:56.6   Alex Jones SBU23MEnfield & Haringey/Loughborough Students1:53.991:53.7411.1 
81:59.7   Owen Haswell  U23MCardiff/Cardiff Uni1:55.461:54.962.8 
Mens 800m H
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.06   Kieron Sexton PBSENMThames Valley/Crusaders/Ireland1:55.91:54.241.6 
21:56.30   Thomas George PBU20MGloucester1:56.301:55.03-3.3 
31:56.33   Oliver Dane  U17MCity of Sheffield1:55.971:51.32-4.2 
41:57.04   John Bailey Rice SBSENMCity of Sheffield1:54.821:54.8217.8 
51:57.72   Samuel Harry PBU23MCornwall AC/St. Mary's Uni1:56.791:56.51-0.4 
61:58.20   Billy Kelsey SBU20MShaftesbury Barnet1:55.781:52.238.1 
72:00.15   Simon Murphy PBSENMGuernsey2:00.151:56.233.5 
Womens 800m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:02.79   Alison Lundy SBSENWBlackburn2:00.082:00.080.4 
22:02.97   Katie Kirk PBU23WLagan Valley/Queen's Uni Belfast2:02.632:02.6310.3 
32:03.23   Shelayna Oskan-Clarke  SENWWindsor Slough Eton & Hounslow2:01.941:58.86-2.2 
42:04.65   Dawn Hunt SBSENWWindsor Slough Eton & Hounslow2:04.642:03.8917.4 
52:04.81   Rose-Anne Galligan  SENWGloucester/St. Mary's Uni/Ireland2:02.072:00.589.5 
62:05.91   Carolyn Johnson  SENWLoughborough Students/Blackheath & Bromley2:05.572:03.044.3 
Womens 800m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:03.90   Lynsey Sharp SBSENWEdinburgh AC1:58.801:57.69-2.5 
22:04.40   Jenny Selman PBSENWFife/Dundee Uni2:03.542:03.542.2 
32:05.73   Charlotte Cayton-Smith PBU20WCornwall AC/Enfield & Haringey2:05.732:05.734.7 
42:06.47   Molly Long  U20WBristol & West/Truro School2:05.672:03.3216.8 
52:07.04   Chelsea Jarvis SBU20WStockport2:06.672:04.453.9 
62:07.24   Montana Jones SBSENWAldershot, Farnham & District2:07.162:04.8811.9 
72:07.41   Rowena Cole  U23WCoventry Uni2:04.702:02.889.8 
82:11.61   Emily Jenkinson  U20WSouthampton2:09.052:05.721.6 
Womens 800m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:10.24   Kathryn Evans SBSENWInverness/Edinburgh AC2:08.982:07.9519.0 
22:10.59   Alex Turner  SENWAmber Valley & Erewash2:09.632:08.7614.9 
32:10.71   Dagmar Fæster Olsen SBU23WDenmark2:10.272:07.654.6 
42:11.49   Rosie Chamberlain SBU20WExeter2:10.032:04.19-0.2 
52:12.23   Hollie Parker SBU20WCambridge & Coleridge2:08.472:07.400.9 
62:14.88   Kaylee Dodd  U20WBasildon2:06.442:03.38-0.2 
Womens 800m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:08.21   Erin Mcilveen PBSENWVictoria Park City of Glasgow/City of Lisburn2:05.962:05.836.3 
22:10.56   Kelly Grant PBSENWCity of Norwich2:10.492:10.216.9 
32:10.65   Rebecca Croft PBU20WWindsor Slough Eton & Hounslow2:08.432:05.811.5 
42:11.60   Emma Leask SBU23WShetland/Robert Gordon Uni2:09.882:08.008.2 
52:12.21   Natalie Weir SBSENWDerby2:11.152:10.502.9 
62:12.46   Niamh Emerson PBU17WAmber Valley & Erewash2:12.462:09.744.6 
72:12.46   Lauren Russell SBU17WBedford & County2:12.052:11.6318.4 
Womens 800m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:14.03   Megan Bates SBU20WEden Runners/Team North Cumbria2:14.032:13.3117.0 
22:14.34   Helen Waters SBSENWWest Suffolk/Birmingham Uni2:14.342:12.578.9 
32:15.80   Megan Humphreys  U17WOxford City2:15.362:14.9815.0 
42:16.52   Marella Whitfield PBU17WHarrow2:15.02:15.012.5 
52:17.76   Leah Louise Everson  U17WBlackheath & Bromley2:15.562:14.516.6 
62:18.90   Rebecca Nuttall  SENWCardiff/Cardiff Met Uni2:18.632:15.2226.9 
72:21.29   Amalia Edwards SBU17WLuton2:17.612:16.1325.4 
 
Mens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:41.60   Tom Marshall SBSENMCardiff3:41.603:37.45-4.6 
23:41.79   Alex Tovey PBSENMWindsor Slough Eton & Hounslow/Birmingham Uni3:41.793:41.79-3.6 
33:41.79   Eoin Everard PBSENMKilkenny/Northumbria Uni/Ireland3:39.643:39.642.5 
43:41.96   Ross Murray SBSENMGateshead/St. Mary's Uni3:41.963:34.766.5 
53:41.96   Mark Mitchell PBSENMForres/Birchfield H3:41.483:41.483.8 
63:42.11   Daniel Mooney PBSENMLiverpool H/Letterkenny, IRL/Ulster Uni/Ireland3:42.113:42.11-3.6 
73:42.15   Richard Weir PBSENMDerby/Staffordshire Uni3:42.153:41.93-4.9 
83:42.28   Jonathan Cook PBSENMWoodford Green Essex Ladies/Cambridge Uni3:42.273:38.642.3 
93:43.97   Ben Coldray PBSENMStroud/St. Mary's Uni3:43.973:43.976.0 
103:44.62   Andrew Heyes SBSENMHallamshire/Tulsa Uni3:43.023:41.09-5.4 
113:56.05   Joe Warne  SENMDoheny/Ireland3:43.623:43.629.4 
Mens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:45.87   Liam Dee PBU20MShaftesbury Barnet3:45.873:40.30-4.9 
23:46.59   Daniel Cheeseman PBU23MCity of York/St. Mary's Uni3:44.383:44.381.9 
33:47.74   David Proctor SBSENMSale Harriers Manchester/Rochdale H3:47.743:41.5-2.9 
43:47.92   Alex George PBU20MGloucester3:46.443:42.34-0.6 
53:48.65   Michael Dowling SBSENMNewham & Essex Beagles/Ireland3:47.463:47.4113.3 
63:48.92   Ian Williamson SBV35MBirchfield H/Edinburgh AC/Loughborough Students3:43.383:43.389.6 
73:49.19   James West SBU20MTonbridge3:49.193:36.59-5.9 
83:49.56   Jack Crabtree SBU20MSale Harriers Manchester3:44.523:44.52-4.6 
93:49.67   Nicolaj Norgard Jensen PBSENMDenmark3:49.673:46.772.9 
103:49.89   James Thie SBV35MCardiff/Cardiff Met Uni3:47.123:37.06-3.2 
113:51.81   Vidar Dahle SBSENMNorway3:51.813:46.4221.0 
123:51.83   David Horniman  SENMTrafford3:49.713:47.36-3.8 
Mens 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:48.87   Chris Warburton  SENMNotts/Loughborough Students3:42.423:39.505.4 
23:49.53   Elias Ottosen PBU23MNorway3:49.533:49.5329.3 
33:50.88   Gareth Hill PBSENMBallymena & Antrim3:50.883:50.88-3.0 
43:51.02   George Duggan PBU20MTonbridge3:50.403:44.88-5.0 
53:51.43   Tom Straw SBSENMLincoln Wellington/City of Sheffield3:49.973:49.97-0.6 
63:51.46   Richard Owens PBSENMSli Cualann/University College Dublin/Ireland3:51.463:48.854.7 
73:51.71   Jorgen Frost Boe SBU23MNorway3:51.713:50.9225.7 
83:51.72   Tom Holden PBU20MSouth London3:51.723:46.303.6 
93:52.42   Ryan Buck PBU23MCity of York/Leeds Beckett Uni3:52.423:52.322.3 
103:53.35   Dave Ragan  SENMBasingstoke & Mid Hants/Sheffield Hallam Uni3:51.893:47.82-2.4 
114:09.60   Stuart Ferguson  U23MRadley/Birmingham Uni3:47.953:47.951.8 
Mens 1500m D
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:52.31   Michael Harrison PBU23MBedford & County/Bedfordshire Uni3:52.313:52.23-3.0 
23:52.54   Josh Trigwell PBU23MExeter3:49.573:46.53-5.0 
33:52.57   Lars Jonassen Føyen PBU20MNorway3:52.573:52.5723.8 
43:52.98   Paddy Radley PBSENMOwls Leicester/Bath Uni/Bristol & West3:50.673:50.6713.5 
53:53.22   Edward Shepherd PBU23MWoodford Green Essex Ladies/Birmingham Uni/Herts Phoenix3:51.023:47.51-4.5 
63:54.34   Ronny Wilson PBU23MLincoln Wellington/University of South Alabama3:53.763:51.78-2.0 
73:55.43   Tom Cox SBU23MTonbridge3:55.433:53.531.3 
83:56.18   Richard de-Camps PBSENMGloucester/Birmingham Uni3:56.003:56.00-3.3 
93:56.37   Corey De'Ath SBU20MTonbridge3:56.373:51.66-4.0 
103:59.31   Ryan Moore SBU23MSale Harriers Manchester/Birmingham Uni3:59.313:53.9515.8 
113:59.49   Jamie Taylor-Caldwell  SENMEaling Southall & Middx/Birmingham Uni3:51.953:49.15-4.0 
123:59.69   Alex Robinson SBSENMHercules Wimbledon/Durham Uni3:59.693:52.15-2.7 
Mens 1500m E
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:53.88   Dale Colley PBU23MCentral3:53.883:48.84-1.0 
23:54.64   Christopher Olley PBU20MTonbridge3:54.643:44.22-5.4 
33:55.21   James McCarthy PBU20MChiltern3:52.163:46.59-5.0 
43:55.64   Ross Tennant PBU20MIpswich3:55.643:50.061.6 
53:55.79   Gavin Lewis PBSENMWoodford Green Essex Ladies/St. Mary's Uni3:55.793:51.872.7 
63:56.18   Matthew Edwards PBU20MCardiff/Cardiff Met Uni3:51.983:51.98-3.1 
73:56.90   Daniel Hallam PBU23MOwls Leicester/Sheffield Hallam Uni3:52.553:51.61-4.1 
83:58.23   Ellis Cross PBU20MTamworth3:58.233:46.93-5.0 
93:58.67   Toby Starling PBU20MAldershot, Farnham & District3:58.673:58.6713.2 
104:06.17   James Miller  SENMCheltenham/Police/Enfield & Haringey4:00.493:58.999.2 
114:06.72   Andrew Kaar T20/F20 SBSENMBirchfield H4:03.944:01.014.1 
124:12.30   Chris Woodger SBU23MWakefield4:12.303:59.7023.2 
Womens 1500m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:14.08   Charlene Thomas  SENWWakefield/Leeds Beckett Uni4:11.384:03.742.1 
24:14.16   Melissa Courtney PBU23WShaftesbury Barnet/Brunel Uni London/Poole AC4:11.414:03.44-2.5 
34:15.40   Morag MacLarty SBSENWCentral/Dundee Uni4:13.154:10.864.1 
44:17.45   Maria Larsen PBU20WDenmark4:17.454:17.454.7 
54:17.56   Amy Griffiths PBU20WAldershot, Farnham & District4:15.084:12.14-1.1 
64:19.41   Ciara Everard SBSENWUniversity College Dublin/Ireland4:19.414:14.79-0.3 
74:19.45   Gemma Kersey SBU23WBasildon/Middlesex Uni4:17.724:13.540.6 
84:26.47   Eilidh Mackenzie PBSENWStornoway/Heriot-Watt Uni4:24.114:24.117.7 
94:31.38   Karoline Finne SBU23WNorway4:31.384:29.9428.3 
104:41.36   Sophie Riches  U20WChelmsford4:35.244:24.6911.1 
Womens 1500m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:26.61   Phoebe Law PBU20WKingston & Poly4:24.914:24.91-0.3 
24:27.14   Katy-Ann McDonald PBU15WBlackheath & Bromley4:23.724:22.96-1.6 
34:29.25   Ellie Hartnett PBSENWLeinster/University College Dublin/Ireland4:29.254:21.531.8 
44:30.08   Jennifer Nesbitt PBU20WWorcester4:30.084:30.08-1.0 
54:30.40   Gemma Coe SBSENWCambridge & Coleridge/Anglia Ruskin U/Woodford Green Essex L4:26.884:26.8819.1 
64:31.89   Natalie Whitty SBSENWGuernsey4:25.484:25.4811.3 
74:32.75   Mia O'Connell PBU20WCheltenham/Birmingham Uni4:32.754:27.217.2 
84:33.92   Sarah Chapman PBU17WWindsor Slough Eton & Hounslow4:33.924:27.411.9 
94:34.61   Georgia Rafferty PBU17WCity of Stoke4:34.614:34.6114.7 
104:36.06   Sophie Tooley SBU17WWest Suffolk4:29.774:29.778.8 
114:44.02   Tessa McCormick  U20WVale Royal/Birmingham Uni4:35.294:29.1915.3 
Womens 1500m C
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:31.53   Lucy Hayes PBU23WCity of Stoke/Keele Uni4:30.524:29.584.8 
24:34.42   Rachael Smyth PBU23WSt. Cocas/Ireland4:32.534:27.6112.3 
34:36.01   Niamh Brown PBU17WAldershot, Farnham & District4:26.904:26.902.2 
44:36.88   Georgia Fear PBU17WHighgate4:35.294:26.121.8 
54:38.54   Victoria Hiscock PBU17WBenfleet4:38.544:37.277.4 
64:39.24   Yoyo Barnsley PBU17WCornwall AC4:39.244:32.9015.2 
74:40.44   Isobel Glaisher  U20WYeovil/Millfield Sch/Wells City4:37.014:35.5321.2 
84:40.85   Alex Barbour PBU17WWindsor Slough Eton & Hounslow4:40.544:32.612.9 
 
Mens 5000m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
114:04.25   Adam Hickey SBSENMSouthend14:04.2513:41.66-5.5 
214:10.75   Ryan McLeod SBSENMTipton/Loughborough Students14:10.7513:41.357.3 
314:11.68   Matt Bergin SBU23MBedford & County/Brunel Uni London/Ireland14:11.6813:54.31-4.1 
414:15.59   Jeppe Harboe PBSENMDenmark14:15.5914:04.9514.4 
514:16.32   Michael Callegari PBU23MShaftesbury Barnet/St. Mary's Uni14:16.3213:55.27-4.2 
614:16.67   Adrian Holliday PBSENMTipton14:16.6714:16.67-2.1 
714:18.29   Carl Smith  SENMLeeds City/Birmingham Uni14:17.6914:17.69-2.7 
814:18.72   Joe Wade SBSENMAldershot, Farnham & District/Isle of Wight14:18.7214:13.37-1.5 
914:20.53   Andrew Agnew PBSENMAnnadale/Kent14:20.5314:20.5311.3 
1014:22.93   Joshua Grace PBU23MAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni14:22.9314:05.11-4.5 
1114:23.83   Jack Gray PBU23MBRAT/Birmingham Uni14:13.5914:11.15-4.8 
1214:24.46   Jacob Allen PBU23MRugby & Northampton/St. Mary's Uni14:24.4613:43.75-4.2 
1314:27.78   Antonio Silva SBSENMQueens Park/Portugal14:27.7814:21.45-3.1 
1414:30.23   Andy Wiles PBSENMNew Marske14:30.2314:25.680.6 
1514:39.43   Kojo Kyereme SBV35MShaftesbury Barnet/Herne Hill14:39.4314:05.53-4.1 
1614:45.90   Tom Hook  U20MCity of Norwich14:25.2514:25.25-4.5 
1714:46.88   Kevin Peter Maunsell  SENMClonmel/Ireland14:30.9213:56.36-0.4 
1814:53.47   Sean Fontana  SENMGlasgow City/Glasgow Uni14:45.3514:06.27-4.3 
1915:09.61   Maximilian Nicholls PBU20MTonbridge15:09.6114:29.54-4.0 
Mens 5000m B
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
114:30.06   Karl Billington PBU23MBlackburn/St. Mary's Uni/Aldershot, Farnham & District14:30.0614:30.06-0.2 
214:31.93   James Mee PBSENMHeanor/American International College/Mansfield14:31.9314:31.938.2 
314:37.74   Robert Thompson PBSENMHillingdon14:37.7414:37.74-3.2 
414:38.84   Tom Phillips PBSENMWoodford Green Essex Ladies/Cardiff Met Uni14:38.8414:38.840.1 
514:39.38   Glenn Phair  SENMAnnadale/Leeds City14:33.9114:33.917.3 
614:39.84   John Gilbert PBSENMKent14:36.8214:36.82-5.4 
714:41.25   Steven Connor PBSENMAldershot, Farnham & District/Southampton Uni14:41.2514:41.254.7 
814:42.22   Macauley Delo PBU23MWest Suffolk14:42.2214:42.2214.7 
914:42.59   Stuart King PBSENMHeanor/Leeds Beckett Uni14:42.5914:42.59-3.2 
1014:48.11   Jack Rowe SBU20MAldershot, Farnham & District14:48.1113:58.04-4.9 
1114:51.45   John Eves  SENMBedford & County/Dundrum South Dublin/Herts Phoenix/Ireland14:32.6114:28.64-3.8 
1214:52.79   Ollie Lockley PBU23MManx/St. Mary's Uni/Aldershot, Farnham & District14:52.7914:10.86-4.8 
1315:02.13   Daniel Thorne SBSENMReading AC/Brunel Uni London15:02.1314:55.299.4 
1415:09.30   Philip Wilson SBSENMTipton/Exeter Uni/Cornwall AC15:09.3014:55.9-3.0 
1515:18.53   Darryl Hards PBSENMWorthing15:18.5315:18.531.2 
1615:22.49   Peter Street  SENMPreston/Loughborough Students15:15.8914:24.8017.2 
1715:29.72   Ben Bradley  U20MAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni15:12.5714:06.26-4.2 
1815:32.37   Rick Weston PBSENMSerpentine/Ipswich Jaffa15:29.8015:26.65-2.6 
Womens 5000m A
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
115:11.52   Jo Pavey  V40WExeter15:04.8714:39.961.4 
215:40.79   Beth Potter PBSENWShaftesbury Barnet/St. Mary's Uni15:40.7915:28.321.0 
316:13.00   Ann Marie McGlynn PBSENWLifford/Ireland16:07.6816:07.68-0.5 
416:14.96   Hanna Bartholomew PBSENWSweden16:14.9616:14.9629.4 
516:19.66   Jessica Martin PBU23WAldershot, Farnham & District/Brunel Uni London16:19.6615:24.023.9 
616:20.69   Ciara Durkan  SENWIreland16:13.9216:10.3710.0 
716:21.31   Ashley Gibson PBSENWMorpeth/Tonbridge16:21.3116:20.650.6 
816:46.13   Sarah Astin PBU23WManx/St. Mary's Uni/Aldershot, Farnham & District16:27.4016:27.400.0 
916:58.46   Amy Campbell  SENWShaftesbury Barnet/Loughborough Students16:5516:24.4413.4 
1017:11.74   Kate Holt SBU23WCity of Stoke17:11.7416:08.04-0.6