BMC Regional Races External Results
Durham
7 Jul 14
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
1500m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:53.6Nick Swinburn PBSENMMorpeth/Northumberland Fell Runners3:53.63:53.61.2 
23:54.6Andy Wiles  SENMNew Marske3:49.653:43.47-2.1 
33:55.2Carl Smith SBSENMLeeds City/Birmingham Uni3:55.23:51.36-4.1 
43:55.3Gregory Jayasuriya PBSENMMiddlesbrough & Cleveland3:55.33:55.02-4.6 
53:55.6Nathan Reed PBU23MSunderland/Newcastle Uni3:55.63:55.6-1.1 
63:56.0Dominic Shaw SBSENMNew Marske/Tees Valley Tigers3:56.03:53.63-3.5 
73:56.3Lewis Timmins  SENMMorpeth3:55.713:48.92-0.2 
84:06.0Adrian Bailes  U20MBirtley/Durham Uni3:54.73:50.84-2.8 
1500m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:01.9Ryan Stephenson SBSENMMorpeth4:01.93:49.8720.1 
24:03.2Jed Marshall  U20MGateshead4:02.84:02.811.0 
34:04.2Tom Goulding  U20MBirtley4:02.434:02.43-1.9 
44:05.9Jonathan Currie  U20MTynedale4:01.33:56.24.5 
54:07.8John Rice PBSENMCity of Sheffield4:07.84:07.87.8 
64:08.8Iain Lynn SBSENMCity of York/Newcastle Uni4:08.84:06.8832.0 
74:13.0Dean Newton  U20MNew Marske4:07.854:02.53-2.8 
84:14.4Jonathan Wilkinson D  U23MDurham4:11.04:07.073.7 
94:17.6Philip Winkler  U20MMorpeth4:15.14:00.45-2.9 
104:18.2Michael Dawson SBV35MNorth Shields Poly4:15.94:07.57.7 
114:32.0Adam Pratt  SENMTynedale4:11.84:02.23-2.4 
1500m C (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:15.6Conna Carruthers PBU23MBirtley4:10.94:10.922.7 
24:16.3Mark Smith PBU17MSunderland4:16.34:01.85.8 
34:17.5Ben Craig PBU20MSunderland4:17.54:17.518.1 
44:18.1Kate Avery SBSENWShildon/Iona Col4:18.14:15.42-1.2 
54:19.6John McLean SBU20MMoorfoot4:19.64:19.1435.2 
64:22.6Thomas Brannon SBV45MNorth Shields Poly/VAA North East4:22.63:46.74.1 
74:23.8Douglas Tickner  U23MDerwent Cockermouth/Tyne Bridge4:23.74:19.37.6 
84:24.1Alex Brown  U17MHoughton Harriers4:19.33:56.14-4.8 
94:25.9Ian Townsend PBV35MSwindon Striders4:25.94:25.947.2 
1500m D (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:25.5Josh Allen PBU15MMiddlesbrough (Mandale)4:25.53:55.75-2.4 
24:25.9Michael Garrard PBU23MNorth Shields Poly4:25.94:11.9-1.0 
34:26.2Ben Lambert PBU17MTeesdale4:26.24:10.538.6 
44:27.1Daniel Whittle PBU23MDurham/Leeds Uni4:27.14:27.10.7 
54:29.1Sean Maley  V40MNorth Shields Poly4:28.04:28.07.4 
64:32.6Joshua Cowperthwaite  U15MMiddlesbrough (Mandale)4:30.93:51.82-4.7 
1500m E (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:37.4Sean Mackie PBU15MSunderland4:35.74:18.10.6 
24:38.8Jamie Reed PBU15MHoughton Harriers4:38.84:12.813.9 
34:39.3Kieran Walker PBU17MSedgefield4:35.34:04.11-3.7 
44:39.7Calum MacDonald PBU15MMiddlesbrough (Mandale)4:39.74:35.224.2 
54:41.7Olivia Mason PBU13WBorder4:41.74:20.571.1 
64:50.6Steven Johnson PBV40MHoughton Harriers4:50.64:46.114.2 
74:58.7Eleanor Daglish SBU17WHoughton Harriers4:55.74:52.17.7 
1500m F (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:57.9Isabel Wherritt PBU15WMiddlesbrough (Mandale)4:57.94:57.919.4 
25:01.5Henry Johnson  U13MHoughton Harriers4:54.63:49.72-5.2 
35:09.6Eva Hardie  U13WHoughton Harriers5:09.04:37.582.3 
45:10.9Emily Fields  U23WMiddlesbrough (Mandale)5:00.14:57.4438.6 
55:14.5Zaynah Aziz  U15WMoorfoot/Edinburgh AC4:56.74:56.718.7 
1500m G (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
15:07.3Will Bellamy PBU13MHoughton Harriers5:07.33:55.52-4.8 
25:12.1Katie Noble  U15WDarlington H5:10.65:10.629.3 
35:14.6Tegan Sinclair  U13WGateshead5:05.75:05.732.0 
45:16.1Helen Johnson PBV35WNorth Shields Poly5:16.15:16.121.2 
55:18.9Ellie Phillips PBU13WDarlington H5:18.94:49.229.7 
65:27.6Carla Maley  V35WNorth Shields Poly5:26.95:12.46.5 
75:35.3Megan Noble  U13WDarlington H5:25.35:12.212.4