BMC Regional Races External Results
Durham
28 Jul 14
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
800m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:49.9Cameron Boyek PBU23MShildon/Central1:49.521:49.21.9 
21:53.5Edward Dudgeon  U23MEdinburgh AC/Edinburgh Uni1:53.131:52.7515.7 
31:53.6Markhim Lonsdale  U17MCrook1:52.001:46.97-4.4 
41:53.8Richard Morrell  SENMMorpeth/Teeside Uni1:53.01:52.3821.2 
51:53.9Paul White  SENMMiddlesbrough (Mandale)1:53.131:52.7715.1 
61:54.0Paul Rice  SENMCity of Sheffield1:53.641:53.6428.4 
71:54.8Julian Oey PBU23MAustralia1:54.81:54.829.7 
800m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:53.8Nick Hooker SBSENMLeeds City/Leeds Beckett Uni1:53.81:53.26-3.4 
21:54.4Adrian Bailes PBU20MBirtley/Durham Uni1:54.41:52.94-2.9 
31:56.3John Rice  SENMCity of Sheffield1:54.821:54.827.3 
41:56.8Oliver Dane  U17MCity of Sheffield1:55.971:51.32-3.2 
51:58.6Ryan Stephenson  SENMMorpeth1:58.51:53.119.6 
62:03.8Jonathan Currie  U20MTynedale1:54.971:52.775.8 
800m C (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:55.7Martainn Ramsay PBU23MCity of Norwich1:54.961:53.92-1.1 
21:56.3Greg Urwin SBU23MGateshead/Robert Gordon Uni1:56.31:51.2910.0 
32:01.7Tristan Peel  U20MJarrow & Hebburn1:57.01:57.030.7 
42:05.1Rowan Marr  U20MLasswade1:58.991:58.9931.9 
52:06.3Adam Pratt  SENMTynedale1:59.261:56.7-2.5 
800m D (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:57.7Conna Carruthers PBU23MBirtley1:57.71:57.720.6 
21:57.9Oliver Watson PBU20MDurham1:57.91:57.925.5 
31:58.1Tom Goulding PBU20MBirtley1:58.11:58.1-2.0 
41:59.4Andy Graham SBSENMDurham1:59.41:57.6-0.3 
52:01.9CiarĂ¡n Fitzpatrick PBSENMIreland2:01.92:01.932.0 
62:02.1Cameron Smith PBU20MDerby2:02.11:59.06-3.5 
800m E (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:01.5Peter Cameron PBU23MEdinburgh AC/Cambridge Uni2:01.51:56.20-4.1 
22:01.9Jonathan Wilkinson D PBU23MDurham2:01.92:01.93.2 
32:02.0Kieran Reay PBU23MBirtley/Leeds Beckett Uni2:02.01:59.3-2.6 
42:04.5Sam Hancox PBU20MMorpeth2:04.52:01.96-3.6 
52:06.4Henry Johnson  U17MDurham1:57.481:57.225.5 
800m F (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:04.9Thomas Joyce PBU17MTynedale2:04.91:50.07-5.3 
22:06.2Callum Martin PBU17MBillingham2:06.22:06.228.4 
32:06.7Jacob Hopkins PBU17MMorpeth2:06.72:06.720.7 
42:08.5Kieran Hedley  U15MMorpeth2:08.01:55.78-3.0 
52:10.0Harry Allan  U17MBillingham2:07.31:59.5-2.0 
800m G (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:06.3Michael Garrard PBU23MNorth Shields Poly2:06.32:06.3-1.0 
22:06.8Matt Dougall PBU15MEdinburgh AC2:06.82:01.319.4 
32:07.6Christopher Wilkinson PBU23MDurham2:07.62:05.94.4 
42:08.0Thomas Brannon SBV45MNorth Shields Poly/VAA North East2:08.01:53.04.0 
52:10.6Jason Catterall PBV40MSedgefield2:10.62:10.63.2 
62:11.5Gina Rutherford  SENWNorth Shields Poly/Northumbria Uni2:08.242:08.2411.0 
800m H (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:05.2Reece Curtis PBU15MNew Marske2:05.22:05.224.9 
22:07.1Thomas Straughan PBSENMMorpeth2:07.12:07.1-0.6 
32:09.5Lydia Turner PBU20WBirtley2:09.52:09.54.8 
42:13.1Norman De Bruin  V50MNorth Shields Poly/VAA North East2:12.82:09.33.9 
800m I (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:12.9Cameron Stainsby PBU15MShildon2:12.92:05.926.1 
22:15.0Oliver Dustin PBU15MBorder2:15.01:43.82-6.1 
32:15.3Joe Halpin PBU15MGateshead2:15.32:15.324.9 
42:15.7Sophie Burnett  U17WBirtley2:13.92:09.83.7 
52:15.9Olivia Mason PBU13WBorder2:15.462:08.891.0 
62:16.7Richard Baker SBV35MNorth Shields Poly2:16.72:16.015.6 
800m J (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:16.3Oscar Brown PBU15MMiddlesbrough (Mandale)2:16.32:07.721.7 
22:18.2Katie Gunn PBU17WBirtley2:18.22:18.215.0 
32:18.4Jack Rushby PBU15MBoston2:18.42:18.49.6 
42:20.5Ethan Hussey PBU13MSkyrac2:19.821:46.78-5.3 
52:23.6Emily Fields SBU23WMiddlesbrough (Mandale)2:23.62:18.7638.1 
800m K (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:12.7Kate Waugh PBU17WBirtley2:12.72:12.72.9 
22:17.3Luke Pettit PBU15MMiddlesbrough (Mandale)2:17.32:08.73.3 
32:17.9Robert Hancox PBV45MMorpeth2:17.92:17.94.2 
42:20.9Zaynah Aziz  U15WMoorfoot/Edinburgh AC2:19.72:18.0118.2 
52:23.2Eleanor Daglish  U17WHoughton Harriers2:20.42:20.411.4 
62:23.6Emma Toogood  SENWDurham/Hull Uni2:21.352:15.4717.3 
800m L (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:19.8Rhian Purves PBU15WGosforth2:19.82:15.22.8 
22:21.2Harrison Daglish PBU15MShildon2:21.22:15.129.5 
32:23.3Ryan Stallard  U15MMiddlesbrough (Mandale)/Cleveland Schs2:23.22:06.321.2 
42:23.9Henry Johnson PBU13MHoughton Harriers2:23.91:48.72-5.2 
52:24.8David Hughes SBV50MNorth Shields Poly/North East Vets2:24.82:18.111.5 
800m M (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:19.5Dominic Morley PBU17MTynedale2:19.52:16.511.0 
22:20.9Steven Johnson SBV40MHoughton Harriers2:20.92:18.144.3 
32:21.4Robyn Waugh PBU20WBirtley2:21.42:21.436.2 
42:22.9Isaac Allen PBU20MDurham2:22.312:22.3128.9 
52:27.5Rebecca Wood  U15WHarrogate2:26.72:26.712.4 
62:29.4Amber Leigh SBU17WBirtley2:29.42:21.225.9 
800m N (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:26.6Kieran Pearson PBU15MGateshead2:26.62:26.633.3 
22:27.9Natasha Stephenson  U13WGateshead2:27.652:24.3227.9 
32:29.1Holly Matheson  U15WHeaton2:28.82:26.614.4 
42:29.3Michael Price PBSENMHoughton Harriers2:29.32:29.335.2 
52:29.6Laura Hand PBU15WSunderland2:29.62:29.640.4 
62:36.3Tegan Sinclair  U13WGateshead2:29.52:26.5431.5 
800m O (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:30.3Will Bellamy PBU13MHoughton Harriers2:30.31:51.53-4.7 
22:31.0Eva Hardie PBU13WHoughton Harriers2:31.02:20.543.1 
32:32.9Anna Pigford PBU13WHoughton Harriers2:32.92:18.573.8 
42:33.7David Guy-Johnson PBV55MNorth Shields Poly/Northumberland Fell Runners2:33.72:33.721.1 
52:35.2Leah Davison SBV40WNorth Shields Poly2:35.22:31.239.4