BMC Regional Races External Results
Durham
30 Jun 14
Has your performance not been assigned to your profile yet? Just click the envelope Notify beside your performance below to notify us and get it on your profile.
Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
800m A (Mens)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:52.6Michael Wilson  U20MSunderland1:52.011:48.27-5.0 
21:53.0Richard Morrell SBSENMMorpeth/Teeside Uni1:53.01:52.3821.2 
31:53.1Markhim Lonsdale  U17MCrook1:52.001:46.97-4.4 
41:53.6Paul White SBSENMMiddlesbrough (Mandale)1:53.131:52.7715.1 
51:55.6Jonathan Currie  U20MTynedale1:54.971:52.775.8 
800m B (Mens)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:55.1Nick Swinburn SBSENMMorpeth/Northumberland Fell Runners1:55.11:55.00.8 
21:55.3Gregory Jayasuriya PBSENMMiddlesbrough & Cleveland1:55.31:53.6-4.7 
31:57.9Lewis Timmins SBSENMMorpeth1:57.91:54.40-0.4 
41:58.2Jack Robertson SBU20MScarborough/Loughborough Students1:58.21:52.9119.9 
51:58.6Simeon Greenwood  U23MGateshead1:56.861:54.979.7 
800m C (Mens)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:56.1Nathan Reed PBU23MSunderland/Newcastle Uni1:56.11:56.1-0.2 
21:57.0Tristan Peel PBU20MJarrow & Hebburn1:57.01:57.030.7 
31:59.5Ben Lewis  U17MCity of York1:58.91:58.0018.6 
42:00.5Luke Clark  U20MGateshead2:00.01:56.524.0 
52:01.4Adam Pratt  SENMTynedale1:59.261:56.7-2.5 
800m D (Mens)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:59.5Adam Gibbs  U17MWallsend1:58.11:54.318.3 
22:00.2Iain Lynn PBSENMCity of York/Newcastle Uni2:00.22:00.231.5 
32:00.4Tom Goulding SBU20MBirtley1:58.11:58.1-2.0 
42:01.6Henry Johnson  U17MDurham1:57.481:57.225.5 
52:03.4Andy Graham  SENMWallsend1:59.41:57.6-0.3 
62:03.9Max Pearson  U15MTynedale2:00.621:56.1-3.4 
800m E (Mens)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:58.0Joshua Schofield PBU17MCity of York1:55.811:55.33-3.9 
21:59.7Oliver Watson PBU20MDurham1:57.91:57.925.5 
32:00.2Philip Winkler PBU20MMorpeth2:00.21:56.56-2.5 
42:01.1Daniel Johnson PBU23MGateshead2:01.11:59.67.6 
52:02.3Jonathan Wilkinson D PBU23MDurham2:01.92:01.93.2 
62:06.5Michael Todd  U20MSouth Shields2:04.71:59.523.9 
800m F (Mens)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:03.2Tom Powell PBU23MTrafford/Newcastle Uni2:03.22:03.211.3 
22:03.3Ben Craig PBU20MSunderland2:03.32:00.5617.6 
32:05.0Otto Kingstedt PBU23MSweden2:05.02:05.033.2 
42:07.0Daniel Whittle PBU23MDurham/Leeds Uni2:07.02:07.01.3 
52:09.6Alexander Birkett  U15MKendal2:03.541:49.08-3.3 
800m G (Mens)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:06.0Alex Brown PBU17MHoughton Harriers2:06.02:04.71-4.8 
22:06.6Sam Hancox PBU20MMorpeth2:04.52:01.96-3.6 
32:06.9Callum Martin PBU17MBillingham2:06.22:06.228.4 
42:08.0Kieran Hedley PBU15MMorpeth2:08.01:55.78-3.0 
52:09.0Douglas Tickner  U23MDerwent Cockermouth/Newcastle Uni/Tyne Bridge2:08.92:08.97.4 
62:09.9Thomas Brannon  V45MNorth Shields Poly/VAA North East2:08.01:53.04.0 
800m H (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:04.8Mark Smith  U17MSunderland2:02.351:54.915.3 
22:06.9Peter Jarvis PBU17MCity of York2:05.332:05.334.0 
32:10.0Michael Garrard  U23MNorth Shields Poly2:06.32:06.3-1.0 
42:10.3Gina Rutherford  SENWNorth Shields Poly/Northumbria Uni2:08.242:08.2411.0 
52:10.5Christopher Wilkinson  U23MDurham2:07.62:05.94.4 
800m I (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:07.3Harry Allan PBU17MBillingham2:07.31:59.5-2.0 
22:09.6Timmy Davies PBU23MNewcastle Uni/Silson2:09.62:09.6-2.6 
32:10.4Sean Maley PBV40MNorth Shields Poly2:10.42:10.47.0 
42:11.1Lydia Turner PBU20WBirtley2:09.52:09.54.8 
52:11.4Jason Catterall PBV40MSedgefield2:10.62:10.63.2 
62:11.8Josh Allen  U15MMiddlesbrough (Mandale)2:10.11:49.85-2.7 
800m J (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:15.1Millie Howard  U17WHarrogate2:12.322:06.220.2 
22:16.0Oliver Dustin PBU15MBorder2:15.01:43.82-6.1 
32:16.9Olivia Mason PBU13WBorder2:15.462:08.891.0 
42:17.6Joshua Cowperthwaite  U15MMiddlesbrough (Mandale)2:15.51:57.8-4.9 
52:21.0Heidi Murray  U17WLancaster & Morecambe2:19.92:19.99.6 
62:25.5David Hughes  V50MNorth Shields Poly/North East Vets2:24.82:18.111.5 
800m K (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:13.9Sophie Burnett PBU17WBirtley2:13.92:09.83.7 
22:14.3Jamie Reed PBU15MHoughton Harriers2:14.32:00.613.4 
32:16.1Lucy-Erin Hunter PBU15WDarlington H2:16.12:14.413.1 
42:17.3Lizzie Cramb PBU15WShildon2:17.32:17.324.5 
52:19.1Steph Driscoll PBU13WKendal2:19.12:12.719.2 
800m L (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:15.0Samuel Campbell PBU20MDurham2:15.02:15.042.6 
22:18.7Katie Gunn PBU17WBirtley2:18.22:18.215.0 
32:20.4Eleanor Daglish PBU17WHoughton Harriers2:20.42:20.411.4 
42:25.7Rebecca Mott  U17WDurham2:22.52:22.423.8 
800m M (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:20.4Oscar Brown PBU15MMiddlesbrough (Mandale)2:16.32:07.721.7 
22:20.5Robert Hancox PBV45MMorpeth2:17.92:17.94.2 
32:23.2Ryan Stallard PBU15MMiddlesbrough (Mandale)/Cleveland Schs2:23.22:06.321.2 
42:24.2Emily Fields  U23WMiddlesbrough (Mandale)2:23.62:18.7638.1 
52:25.8Henry Johnson PBU13MHoughton Harriers2:23.91:48.72-5.2 
62:32.9Tegan Sinclair  U13WGateshead2:29.52:26.5431.5 
800m N (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:27.6Hannah Rank PBU23WMorpeth2:26.52:26.512.0 
22:30.0Holly Matheson PBU15WHeaton2:28.82:26.614.4 
32:30.2Ellie Phillips PBU13WDarlington H2:30.22:21.689.5 
42:32.8Katie Noble PBU15WDarlington H2:32.82:32.828.8 
52:36.9Leah Davison SBV40WNorth Shields Poly2:35.22:31.239.4 
800m O (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:33.3Will Bellamy PBU13MHoughton Harriers2:30.31:51.53-4.7 
22:33.7Eva Hardie PBU13WHoughton Harriers2:31.02:20.543.1 
32:39.5Megan Noble PBU13WDarlington H2:38.02:26.911.9 
42:48.3Carla Maley  V35WNorth Shields Poly2:46.02:43.06.4