BMC Regional Races External Results
Coventry
2 Jul 14
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
             
 
800m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
11:52.9Hugo Coutinho PBU23MTeam Bath/Portugal1:52.91:52.927.4 
21:54.5Euan Makepeace PBU20MCharnwood1:54.51:54.5-4.9 
31:55.7Robert Umeokafor  U20MBirchfield H1:54.531:50.055.4 
41:57.1Bradley Stokes PBU17MBirchfield H1:56.251:56.2525.4 
51:58.3Josh Burrows  U20MTelford AC1:56.591:56.5922.6 
61:58.7Benjamin Davies  U17MBedford & County1:57.281:54.15-1.9 
72:05.8Tom Dodd  U17MBirchfield H1:57.081:48.84-4.9 
800m B (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:01.6David Ratcliffe PBSENMDudley & Stourbridge1:59.71:59.72.7 
22:02.4Lewis Sternkopf PBU17MWorcester2:02.41:59.711.6 
32:03.1Oliver Light  U15MHighgate2:00.182:00.1827.9 
42:04.0Richard Bayliss  V35MBournville Harriers2:03.72:03.7-0.4 
52:04.3Jack Villette  U20MCoventry2:04.02:03.932.2 
62:04.9Paul Davey PBSENMRoyal Sutton Coldfield/Police2:04.92:04.99.8 
72:06.2Tom Cox  U20MCoventry2:05.92:04.857.7 
800m C (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:07.8Elliot Jones PBU17MDudley & Stourbridge2:07.82:07.63.4 
22:07.8Edward Broadberry PBU20MCoventry2:07.82:07.815.1 
32:08.7Reis Brooke SBU17MBirchfield H2:08.72:00.8910.1 
42:09.0Rob Andrew SBV50MRoyal Sutton Coldfield/Midland Masters2:05.581:53.92.6 
52:10.9Archie Banks PBU15MCharnwood2:10.91:56.27-0.4 
62:14.8Luke Ingram PBU23MOwls Leicester/Nottingham Trent Uni2:14.82:08.66-1.1 
72:15.9Finn Lydon  U15MCharnwood2:13.41:59.52-2.7 
800m D (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:12.2Holly Bankes PBU15WStroud2:12.22:12.27.5 
22:13.0Laura Mullin PBU17WCharnwood2:12.652:08.793.3 
32:15.5Ella Hughes PBU20WMansfield2:15.52:15.4624.2 
42:16.2Emily Thompson  U15WBanbury2:14.272:06.711.5 
52:16.8Carianne Robertson PBU15WSolihull & Small Heath2:16.82:13.2122.7 
62:19.2Jack Reidy PBU15MCoventry2:19.22:12.719.3 
72:19.9Aimee Hopcroft PBU20WBirchfield H2:19.92:19.934.6 
82:21.0Jordan Waine PBU15WLeicester2:21.02:21.013.2 
800m E (Women)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
12:23.6Jazzmin Kiffin  U15WCharnwood2:22.62:22.630.8 
22:25.0Charlotte Peach PBU20WNewark AC2:25.02:25.035.5 
32:27.4Louisa Webber SBU17WSolihull & Small Heath2:26.92:26.124.4 
42:29.8Megan Rowley  U15WLeicester/Lincoln Uni2:28.992:28.9922.1 
52:32.6Libby Dunne  U15WRoyal Sutton Coldfield2:31.52:29.7622.3 
62:33.4Megan Taylor SBU13WCoventry2:33.42:20.517.9 
72:33.9Rhea Cooper PBU15WLeicester2:33.592:32.0011.0 
 
1500m A (Men)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
13:56.5Ben Dijkstra PBU17MLeicester/Beacon Hill3:56.53:53.00.7 
23:57.3Sam Stevens PBU17MLeicester3:57.33:57.170.1 
34:02.9Lee Slater SBSENMDudley & Stourbridge3:59.03:59.011.8 
44:03.3Isaac Akers PBU17MCorby4:03.33:57.82-4.5 
54:03.4Alex Burrows PBU17MTelford AC4:03.43:51.910.2 
64:04.8Alex Benfield PBU20MBurton4:04.84:04.816.4 
74:06.1Ben Claridge PBU17MWhite Horse4:06.14:06.111.2 
84:06.5Thomas Stock PBU20MWorcester4:06.54:06.513.0 
94:07.7Ryan Cox SBSENMBirchfield H4:07.74:05.629.9 
104:17.6Alfie Thompson  U17MLeicester4:10.834:04.516.6 
1500m B (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:10.2Joseph Pollard PBU15MCharnwood4:10.23:50.56-0.9 
24:10.6James Douglas SBV40MCharnwood4:10.64:02.297.8 
34:12.9Jack Thomson PBU17MLeicester4:12.94:12.932.5 
44:13.3Daniel Villette PBU20MCoventry4:13.34:13.330.8 
54:14.2Tom Mortimer PBU17MStroud4:14.23:51.50-5.2 
64:14.5Ashley Palmer PBU20MOwls Leicester4:14.54:12.018.1 
74:16.3Jack Turner PBU17MStroud4:16.34:16.3-2.4 
84:18.5Patrick Roddy PBU23MKenilworth Runners/Cambridge Uni4:18.54:18.5-3.3 
94:20.0Sara Treacy  SENWBirchfield H/Moynalvey/Ireland4:16.294:16.294.8 
104:26.2Daniel Wilkinson  U15MLeamington4:21.34:19.321.4 
1500m C (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:20.2Om Beacom-halliday PBSENMUnattached4:20.24:20.211.8 
24:22.5Dave Nation SBSENMDudley & Stourbridge4:22.54:20.99-0.3 
34:23.1Amrik Gill PBU17MLeicester4:23.14:07.742.9 
44:24.5Sebastian Jones PBU17MCoventry4:24.54:24.530.0 
54:26.3Pascal Bouttier-Butler  U17MLeicester4:25.914:25.913.5 
64:27.4Harry Davis PBU15MStroud4:27.44:27.430.3 
74:31.2Lucy Jones PBU17WCharnwood4:31.24:31.26.7 
84:32.1Jack Douglas PBU15MCharnwood4:32.14:12.99-0.3 
1500m D (Mixed)
PosGunName AG ClubSBPBHC  
14:34.9Bradlee Tod PBSENMBournville Harriers4:34.94:34.916.0 
24:36.9Emma Slevin PBU20WStratford-upon-Avon/Richmond Uni/United States4:36.94:36.931.1 
34:42.9Floren Scrafton SBU23WYate/Westbury/Birmingham Uni4:42.94:27.011.8 
44:51.3Toby Close SBV40MBRAT4:51.34:51.24.8 
54:53.8Martin Ludford PBV55MBRAT4:53.84:53.89.7 
65:00.2Hannah Seager  U15WCharnwood5:00.04:48.013.0 
75:00.2Robert Shipp PBV45MBRAT5:00.25:00.240.3 
85:09.2Isobel Davis SBU17WLeamington5:09.24:59.165.9 
95:10.9Amy Mijovic-Couldwell  U15WBromsgrove & Redditch5:06.64:49.9915.1 
105:17.0Ellie Mortimer PBU15WStroud5:17.05:14.0110.7