BMC Regional Races External Results
Coventry
11 Jun 14
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:52.3   David Banwell-Clode SBU23MSwansea/Warwick Uni1:50.931:50.8410.5 
21:54.1   Hugo Coutinho PBU23MTeam Bath/Portugal1:52.91:52.926.3 
31:54.9   Alex Burrows PBU17MTelford AC1:54.91:53.541.3 
41:55.6   Jeremy Barnes  U20MCoventry1:52.281:51.424.4 
51:57.7   Tom Dodd PBU17MBirchfield H1:57.081:48.84-3.6 
61:58.9   Josh Burrows  U20MTelford AC1:56.591:56.5921.6 
71:59.2   Thomas Stock PBU20MWorcester1:59.21:59.212.1 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:03.2   Oliver Poulain PBU20MSt. Albans AC/St. Albans Striders/Warwick Uni2:02.52:00.936.9 
22:03.8   Sebastian Jones PBU17MCoventry2:03.82:03.828.8 
32:04.1   Jack Villette SBU20MCoventry2:04.02:03.931.1 
42:04.3   Richard Bayliss  SENMBournville Harriers2:03.72:03.7-0.7 
52:04.9   Themis Bower PBU15MTeam Bath2:04.91:58.94-0.3 
62:05.9   Tom Cox PBU20MCoventry2:05.92:04.859.2 
72:07.6   Oliver Roberts  U20MWorcester2:07.22:06.7033.0 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:09.2   Thomas Hopkins PBU17MCoventry2:09.12:09.132.3 
22:13.2   Euan Wilson PBU17MNotts2:13.21:59.77-1.3 
32:15.8   Marc Rister PBU23MHarrow/Warwick Uni2:15.82:15.835.9 
42:17.7   Joel Kirsten  U17MRoyal Sutton Coldfield2:16.32:13.933.3 
52:19.3   Bradlee Tod SBSENMBournville Harriers2:19.32:16.4814.6 
800m D (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:13.7   Bethan Griffiths  SENWCardiff2:11.762:11.5421.8 
22:16.6   Helen Waters  SENWWest Suffolk/Birmingham Uni2:14.342:12.5717.3 
32:19.3   Helena Keenan  U20WCorby2:16.362:16.368.8 
800m E (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:22.6   Jazzmin Kiffin PBU15WCharnwood2:22.62:22.629.2 
22:23.1   Jack Reidy PBU15MCoventry2:19.22:12.717.5 
32:25.1   Isobel Davis PBU17WLeamington2:25.12:17.696.0 
42:30.1   Ellie Minshull  U15WCoventry2:28.992:15.495.8 
52:32.4   Libby Dunne PBU15WRoyal Sutton Coldfield2:31.52:29.7621.3 
62:35.1   Olivia Kelly SBU15WCoventry2:35.12:23.012.4 
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:54.1   Callum Jones PBU23MCornwall AC/Bristol Uni3:54.13:48.51-2.8 
23:54.7   Doug Musson PBU23MNotts3:51.503:46.14-4.3 
33:58.4   James Ansell PBSENMKent/Newquay & Par3:56.953:56.9521.2 
44:02.4   Georges Vacharopoulos PBU23MBlackheath & Bromley/Warwick Uni4:02.43:58.015.2 
54:08.9   Ben Hall PBSENMOrion4:08.94:08.92.7 
64:09.9   Will Stockley PBU17MTeam Bath/Wiltshire Schs4:09.93:55.27-2.9 
74:12.5   Harry Foster PBU20MNotts4:06.594:05.172.3 
84:14.8   Mark Jones PBU20MNewport4:14.64:06.6121.7 
94:27.5   Sam Chatwin SBV35MBirchfield H4:27.54:18.7011.6 
1500m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:15.5   Daniel Villette PBU20MCoventry4:13.34:13.329.8 
24:17.8   Orlando Corea PBV35MBirchfield H/Midland Masters4:17.84:17.8-2.4 
34:18.3   Ben Goldie PBU17MCoventry4:18.34:15.1920.9 
44:18.5   John Howorth PBU15MTeam Bath4:18.53:52.57-2.8 
54:18.6   Robert Howorth PBU15MTeam Bath4:18.64:01.31-0.7 
64:21.2   Edward Broadberry PBU20MCoventry4:21.24:21.214.0 
74:21.3   Daniel Wilkinson PBU15MLeamington4:21.34:19.320.4 
84:22.2   Dean Miller T37/F37 SBSENMBarrow & Furness/Birmingham Uni4:14.784:14.7825.9 
1500m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:32.4   Alfie Meade  U17MCoventry4:26.74:06.93-0.6 
24:35.7   Matthew Crisp PBU17MCoventry4:35.74:35.726.9 
34:47.1   Bethan Hinett PBU15WCoventry4:45.94:45.1711.8 
44:51.9   Saul O'Neill PBU15MCoventry4:51.94:35.422.6 
54:52.8   Olivia Worth PBU15WHalesowen4:52.84:52.48.5 
64:58.9   Katrina Simpson PBU15WHalesowen4:58.94:44.63.6 
75:06.1   Robert Shipp  V45MBRAT5:00.25:00.236.0 
85:07.7   Lily Higgins  U15WHalesowen5:05.54:56.73.7 
95:16.9   Robert Dowse SBSENMBRAT5:16.94:52.387.2 
105:45.0   Evie McDermott SBU20WBury/Warwick Uni5:45.05:43.513.1