BMC Regional Races External Results
Tavistock
27 May 14
800 1500 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:53.56   Sam Bedford  U23MWells City/Bath Uni1:51.81:51.87.4 
21:55.35   Ben Hawkins  U20MTaunton1:54.231:54.23-0.9 
31:55.98   Dean Smith  SENMCity of Plymouth/UWE/Bristol & West1:54.911:54.91-1.9 
41:56.13   Paddy Radley PBSENMOwls Leicester/Bath Uni/Bristol & West1:56.131:56.1312.6 
51:58.87   Archie Walton PBU17MTaunton1:58.871:54.33-1.3 
62:00.62   Dean Smith SBU20MTavistock/Cornwall Schs1:59.021:59.011.8 
72:02.10   Matthew Dowell  U20MExeter1:57.741:57.7414.1 
82:05.35   Ellis Johnson PBU20MNorth Devon2:05.352:03.7612.5 
92:06.38   Molly Long SBU20WBristol & West/Truro School2:05.672:03.3216.1 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:07.37   Adam Tofield  SENMTavistock2:01.542:01.5420.0 
22:08.29   Travis Bramley PBU17MCity of Plymouth2:05.822:05.82-0.2 
32:15.34   Euan Kernahan PBU15MNorth Devon/Torrington2:13.912:01.896.2 
42:16.41   Gareth Pike SBU20MNorth Devon2:13.22:09.0616.1 
52:16.47   Stephen Burns SBV50MCity of Plymouth2:16.472:16.123.7 
62:17.07   Cormack Godfrey  U17MNorth Devon2:11.92:11.923.8 
72:17.94   Callum Choules PBU15MNorth Devon2:11.012:06.11-1.5 
82:18.74   Simon Howard  V35MNewquay & Par2:18.52:11.323.9 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:21.21   Alastair Dunlop  V60MStornoway/Scottish Vets H2:21.151:58.367.5 
22:21.53   Kyle Darragh PBU15MNorth Devon2:21.532:20.578.1 
32:23.85   Allan Herdman  V60MTavistock/South West Vets2:23.492:18.618.4 
42:25.13   Luke Macpherson  U13MWells City/Yeovil2:23.772:07.55.8 
52:27.52   Sammy Watts  U15MNorth Devon2:25.32:25.316.9 
62:31.45   Jack Dutton  U13MNorth Devon2:27.52:01.61-1.2 
72:32.07   Kieran Langman PBU15MNorth Devon2:32.072:32.0734.1 
82:32.68   Jordan Choules  U13MNorth Devon2:30.82:18.315.6 
92:38.58   Ian Snow SBV60MTorrington/South West Vets/North Devon2:35.12:22.813.0 
102:41.93   Arnold Buckley  U13MNorth Devon2:41.02:41.032.8 
800m D (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:16.14   Anna Sharrock SBSENWEnfield & Haringey/Newquay RR2:13.872:12.5226.5 
22:20.32   Molly Canham  U13WNewton Abbot2:14.172:07.441.9 
32:20.72   Poppy Tank PBU17WCity of Plymouth/Armada2:17.722:17.541.3 
42:21.43   Yoyo Barnsley PBU17WCornwall AC2:16.762:16.7614.2 
52:23.13   Annabel Heath SBU15WNorth Devon2:17.722:17.7221.2 
62:33.05   Rosemary Terribile PBV45WNorth Devon/North Devon Triathletes2:33.052:33.0520.9 
72:33.14   Jenny Milburn  U13WTavistock/Armada2:28.932:15.916.3 
82:36.69   Yasmin Wafai SBU17WNorth Devon2:36.692:31.7411.0 
800m E (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:26.78   Lily England SBU17WNewquay & Par2:24.12:20.9215.0 
22:29.28   Emma Ryder PBU15WTavistock2:24.72:14.922.4 
32:29.73   Amelia Vance  U15WTaunton/Somerset Schs2:28.002:28.0016.2 
42:34.86   Amie Walker  U20WNorth Devon2:30.12:23.2819.3 
52:36.09   Eevee-May Banbury SBU15WNorth Devon2:36.092:34.78.0 
62:39.33   Anne Doyle  SENWNorth Devon/Ireland2:34.462:25.4721.4 
72:43.28   Catherine Harman  V40WExeter2:35.12:32.711.1 
82:56.28   Jennifer Sabine SBU17WTavistock2:48.602:45.007.9 
 
1500m A (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:59.15   Callum Jones  U23MCornwall AC/Bristol Uni3:54.13:52.37-3.7 
23:59.75   Samuel Lane de Courtin PBU20MTavistock/Cornwall Schs/Newquay & Par3:59.753:59.751.1 
34:05.88   Harry Lane SBU23MYeovil/Wells City4:00.253:51.33-2.8 
44:08.44   Peter Le Grice PBSENMBristol & West4:08.444:08.44-2.0 
54:08.55   David Weir  U20MCity of Plymouth4:04.224:02.37-1.8 
64:08.71   Hobie Martin SBU20MBristol & West/Newquay & Par4:08.713:55.8721.1 
74:12.55   Jack Hutchens  U23MNorth Devon/Plymouth Uni4:09.73:54.131.4 
84:14.01   Phil Burden  V35MTaunton4:10.64:04.70-2.9 
94:14.49   Frankie Aldred PBU17MNewquay & Par/East Cornwall4:14.494:14.4919.3 
104:14.70   Jack Lawson PBSENMTavistock4:14.704:14.7013.6 
114:16.36   Rosie Clarke  SENWEpsom & Ewell/Bath Uni4:14.904:07.69-1.8 
124:19.07   Jordan Blair PBU20MTorrington4:17.044:14.996.6 
1500m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:24.65   Finn Birnie PBU15MNewquay & Par/Truro School4:20.383:54.62-2.8 
24:25.51   James Best PBU20MTavistock4:25.514:25.519.8 
34:27.85   James McLaren PBSENMExeter4:27.854:27.8521.7 
44:38.34   Johannis Clifford-Flower PBU17MTavistock4:38.344:38.3424.5 
54:43.93   Richard Drage SBV55MTavistock/South West Vets4:43.934:25.893.2 
64:49.31   William Dax  U17MTavistock4:47.154:19.811.3 
74:52.87   Tony Symons  V50MTavistock/South West Vets4:51.934:37.7620.3 
84:54.91   Miles Rees SBU15MNorth Devon4:51.94:36.8518.7 
95:11.31   Joseph Perry PBU15MErme Valley5:08.334:35.826.3 
105:13.59   Alex Walker PBU13MNorth Devon5:12.574:50.2510.2 
115:22.87   Jason Shipton PBV40MTavistock5:22.875:22.879.7 
125:23.96   Charlie Shipton  U17MTavistock5:17.15:17.129.7 
135:27.13   Gerd Masselink  V45MTavistock5:20.565:20.5610.6 
145:54.20   Bob Chapman  V65MTavistock/South West Vets/Royal Navy5:38.374:41.716.1 
1500m C (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:38.05   Victoria Weir SBU17WCity of Plymouth4:36.974:28.722.4 
24:42.90   Emily Ackford PBU17WCity of Plymouth4:42.904:42.9025.1 
34:45.40   Holly Brown  U20WTaunton4:42.974:42.9724.8 
44:55.24   Sian Temple SBU15WTavistock4:46.594:46.597.1 
55:05.22   Alice Rogers SBU20WTavistock5:05.224:48.25.6 
65:06.05   Clarissa Nicholls PBU13WHerne Hill5:03.84:55.06.7 
75:11.67   Holly Martin PBU15WNorth Devon5:08.65:08.630.0 
85:20.80   Harriet Turner PBU13WNorth Devon5:08.894:48.333.5 
95:22.09   Hannah Sheridan  U13WMendip/Langport5:07.895:07.8925.6 
105:34.99   Danielle Rawson  U15WNewquay & Par5:30.15:28.310.0 
115:52.08   Mona Wafai PBU15WNorth Devon5:52.085:52.0829.8 
126:21.05   Jessica Williams PBSENWTavistock6:21.056:21.0527.9