BMC Regional Races External Results
Eltham
23 Jul 14
800 1500 3000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:50.72   Joseph O'Hara PBU20MBexley1:50.721:48.88-3.2 
21:51.14   Liam Dee PBU20MShaftesbury Barnet1:51.141:50.66-4.7 
31:52.55   Robbie Fitzgibbon PBU20MBrighton Phoenix1:52.551:49.18-5.4 
41:53.07   Hugo Fleming  U20MWalton1:51.911:51.37-3.5 
51:57.42   Hugo Coutinho  U23MTeam Bath/Portugal1:52.91:52.922.9 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.89   Massi Dendani  U23MBedford & County/Bedfordshire Uni1:52.801:52.197.7 
21:55.04   Dylan Rigby  U20MInvicta East Kent1:53.661:53.662.2 
31:55.99   Ryan Driscoll PBU23MTonbridge/St. Mary's Uni1:55.991:54.17-4.2 
41:56.09   Paul Scanlan  U23MWoodford Green Essex Ladies/Leevale/Brunel Uni London/Irelan1:55.751:53.471.9 
51:56.15   Shaka Palmer  SENMEnfield & Haringey1:55.411:54.79-2.1 
61:56.75   Tom Bowerman  SENMAldershot, Farnham & District/Swansea Uni/Basingstoke & Mid 1:54.411:53.100.1 
71:57.31   Mike Cummings  SENMHerne Hill/Hardley1:55.851:55.25-3.2 
81:57.99   Charlie Baldwin  U20MWorthing1:55.051:51.70-1.1 
92:00.26   Kris Everett SBU23MBrighton Phoenix2:00.261:56.698.0 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.03   Max Pickard PBU23MBrighton Phoenix1:55.031:52.25-2.4 
21:55.79   Ben Tyler SBSENMMedway & Maidstone/Brunel Uni London1:55.791:54.73-1.5 
31:56.08   Georges Vacharopoulos PBU23MBlackheath & Bromley/Warwick Uni1:55.221:55.221.9 
41:57.15   Caspar Eliot PBSENMBristol & West/Oxford Uni1:57.151:53.27-0.2 
51:57.28   Benjamin Davies PBU17MBedford & County1:57.281:54.15-4.8 
61:57.58   Christopher Youell SBU23MChelmsford/Bath Uni1:57.581:52.537.4 
71:57.63   Nathan Mapperley  U20MCamberley1:56.201:54.45-3.0 
82:00.03   Jack Maher PBU17MIlford2:00.032:00.0313.2 
800m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:00.60   Andre Stone  U20MBexley1:59.911:58.121.1 
22:01.17   Peter Watkeys  SENMBasingstoke & Mid Hants2:00.712:00.28-0.5 
32:01.71   Alexander Hookway  SENMTonbridge/Brunel Uni London1:59.491:57.777.9 
42:02.00   Christopher Thornley  U23MBedford & County1:59.841:51.70-2.3 
52:02.19   Adelle Tracey  U23WGuildford & Godalming/St. Mary's Uni2:02.011:59.86-1.7 
62:03.08   Lewis Elsey PBU20MBexley/Warwick Uni2:03.082:03.0825.0 
72:03.65   Niyi Akin-Agunbiade  U17MBlackheath & Bromley2:01.362:01.3626.1 
82:04.19   Katie Snowden  U23WHerne Hill/Nottingham Uni2:03.462:00.920.6 
92:05.05   Martin Broderick  SENMBasingstoke & Mid Hants2:00.031:58.318.2 
102:05.21   Matthew Boxall  U17MCrawley2:01.182:01.1815.5 
800m E (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:03.42   Niki Faulkner SBU20MBexley/Oxford Uni2:03.21:54.89-3.7 
22:04.73   Cameron Payas PBU17MMedway & Maidstone/Gibraltar2:04.001:54.60-3.1 
32:05.17   Harry Paton  SENMTonbridge/Police2:03.692:02.170.6 
42:05.22   Jake Berry PBU17MMedway & Maidstone2:05.221:58.234.5 
52:06.66   Bobby Walker PBV35MCambridge H2:06.662:06.6620.0 
62:07.21   Joceline Monteiro PBSENWChelmsford/Portugal2:07.212:03.63.8 
72:07.36   Gemma Kersey  U23WBasildon/Middlesex Uni2:06.382:06.110.6 
82:07.36   Dawn Hunt  SENWWindsor Slough Eton & Hounslow2:04.642:03.8922.3 
800m F (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:08.56   Kaylee Dodd  U20WBasildon2:06.442:03.381.7 
22:09.63   Tom Mackman  U17MHorsham Blue Star2:07.812:01.70-0.2 
32:11.01   Jennifer Walsh SBU23WWakefield/Durham Uni/Kirklees2:11.012:04.070.4 
42:12.07   Caroline Ford SBU23WCambridge H/Blackheath & Bromley2:12.002:06.484.1 
52:12.37   Lewis Laylee  U17MDulwich2:11.061:58.76-2.3 
62:13.74   Daniel Casey  U17MHorsham Blue Star2:12.02:12.028.2 
72:14.50   Chris Best PBU17MHorsham Blue Star2:14.502:14.5022.9 
82:14.81   Maddy Austin  U23WGuildford & Godalming2:13.742:07.3211.7 
92:15.07   Rosa Prideaux PBU17WChelmsford2:15.072:13.104.0 
800m G (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:17.91   Glenn Balfour PBU15MBournemouth2:17.912:09.111.7 
22:22.44   Beth Armstrong PBU23WBexley/Loughborough Students2:17.112:17.1113.5 
32:24.25   Carl Eldred PBU15MMedway & Maidstone2:24.252:16.565.6 
42:24.26   Anousha Wardley PBU15WReigate Priory2:24.262:24.2628.2 
52:25.73   Joanna Boxall  U17WCrawley2:21.992:19.7727.4 
62:30.27   Madeleine Strickland  U15WHorsham Blue Star2:29.72:29.731.9 
72:36.32   Gabriella Eltham  U15WHorsham Blue Star2:26.992:24.721.9 
82:36.44   Amy Brooks  U17WMedway & Maidstone2:29.12:29.130.6 
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:51.48   Tom Richardson PBU23MBasildon3:49.463:49.46-2.9 
23:52.81   Nick Duggan  SENMCrawley3:52.283:52.2823.6 
33:54.22   Jonas Raess PBU23MBrighton Phoenix/Switzerland3:54.223:54.2224.4 
43:54.33   Mark Woodley  SENMChelmsford3:54.063:48.460.7 
53:54.57   William Fuller PBU20MBlackheath & Bromley3:54.573:43.00-4.8 
63:56.02   Tom Heslop PBSENMVictoria Park & Tower Hamlets/Cambridge Uni3:56.023:55.003.0 
73:57.25   Chris Busaileh SBSENMHerne Hill3:57.253:57.06-3.3 
83:58.22   Lascelles Hussey PBU20MHerne Hill3:58.223:47.85-1.9 
93:58.44   Donald Carter  SENMInvicta East Kent/St. Mary's Uni3:54.543:50.495.7 
103:59.62   Richard Webb PBU20MBlackheath & Bromley3:59.623:58.310.3 
114:00.10   Nick Armstrong PBU20MBexley3:56.733:53.25-4.5 
124:00.17   Kevin Chesser PBU23MNewham & Essex Beagles//Ireland3:56.713:52.183.2 
134:02.88   Sean Molloy  U20MTonbridge4:01.563:50.28-4.2 
1500m B (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:00.04   Dean Lacy SBSENMCambridge H4:00.043:49.59-2.5 
24:04.45   Rick Weston  SENMSerpentine/Ipswich Jaffa4:03.274:03.270.4 
34:10.08   Grant Webb  SENMBasildon/Oaklands Col4:03.874:03.879.4 
44:11.76   William Ruiz  U20MBlackheath & Bromley4:09.424:04.77-1.3 
54:12.47   John Tayleur PBU20MHerne Hill4:12.474:05.276.6 
64:13.37   Danny Brewer PBSENMBlackheath & Bromley/Sheffield Uni4:13.374:13.370.6 
74:13.91   Daniel Ashley PBU17MBasildon4:13.914:11.414.2 
84:20.70   Ben Matthews  U20MBexley4:19.44:19.415.8 
94:23.36   Tim Calliafas  U20MLewes/Cambridge Uni4:21.024:14.334.2 
104:25.79   Henry-James Cowie PBU15MBlackheath & Bromley4:19.714:12.4812.9 
114:26.01   Lauren Deadman  SENWHavering/Loughborough Students4:17.454:13.912.9 
124:35.49   Christian Lee  U15MTonbridge/Croydon4:22.054:07.757.4 
1500m C (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:30.87   William Thomas PBU20MHorsham Blue Star4:30.874:30.8728.4 
24:38.81   Grace Baker SBU20WAldershot, Farnham & District/Hastings AC4:38.814:29.412.6 
34:40.82   Holly Page SBU15WDartford H4:40.824:31.52.6 
44:41.54   Martha Reynolds  U23WWindsor Slough Eton & Hounslow/Bryant4:39.414:33.9415.9 
54:42.57   Bede Pitcairn-Knowles  U15MTonbridge4:39.424:06.18-1.1 
64:51.25   Jessica Burgess PBU20WWoodford Green Essex Ladies4:51.254:51.2527.0 
74:54.26   Bernadine Pritchett  V45WWoodford Green Essex Ladies/Veterans4:47.214:31.5221.2 
84:54.90   Luke Triccas  U17MHorsham Blue Star4:50.14:26.492.9 
94:56.75   Megan Allerton PBU17WHorsham Blue Star4:56.754:56.7527.9 
104:58.05   Verity Walker PBU15WThames Valley4:58.054:56.4121.1 
114:58.05   AN Other U20MBexley    
125:02.86   Kelsi Cornish  U15WBlackheath & Bromley4:58.754:43.7513.1 
135:10.59   Poppy Wardley PBU15WReigate Priory5:09.254:55.5411.6 
 
3000m A (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
18:47.59   Ross Skelton  U23MBrighton Phoenix/St. Mary's Uni8:25.688:25.68-3.7 
29:05.30   Tom Collins SBSENMMedway & Maidstone9:05.308:47.87-1.4 
39:06.53   Maxwell Dumbrell SBSENMHorsham Joggers9:06.538:53.29-2.8 
49:18.76   Thomas Wright  U20MBexley/Medway Uni8:51.508:51.50-1.2 
59:36.33   Andrew Inglis  V35MCambridge H9:24.09:18.7-1.9 
69:39.95   Tony Tuohy  V50MDulwich/Veterans9:29.679:22.831.0 
79:49.73   Nicole Taylor PBU20WTonbridge/Brighton Uni9:49.739:12.41-0.3 
89:59.41   Kieran Hughes PBU20MDartford H9:59.419:59.417.5 
910:01.19   Amy Clements SBSENWKent10:01.199:46.51.1 
1010:01.53   Bayley Massey PBU17MCambridge H10:01.539:23.70-0.8 
1110:15.97   Christian Poulton SBV45MCambridge H10:15.9710:08.773.6 
1210:37.01   Vi Chu PBV35MCambridge H10:37.0110:37.0115.9