South of England AA Senior/U20 Championships External Results
Watford
22-23 Jun 13
800 1500 3000 5000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800 SM h1 (22 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.83   Nick Goolab  SENMBelgrave/Birmingham Uni1:53.691:53.35-5.7 
21:57.16   Mark Fallaize  SENMVale of Aylesbury/Leeds Beckett Uni1:51.511:51.5119.8 
31:57.42   Stuart Ferguson  U23MRadley/Birmingham Uni1:54.841:52.761.1 
41:59.39   Simon Dill  SENMSwindon/St. Mary's Uni1:56.411:55.4-1.1 
51:59.77   Mohamed Hashi  U23MEaling Southall & Middx1:58.821:56.81-2.5 
62:02.07   Shaka Palmer  SENMEnfield & Haringey1:54.791:54.79-0.6 
72:04.51   Jack Philp SBU23MWindsor Slough Eton & Hounslow2:04.511:56.6834.0 
82:06.52   Thomas Sloan SBU23MStevenage & North Herts/Portsmouth Uni2:06.522:02.11.6 
800 SM h2 (22 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.22   Zac Randall  U23MShaftesbury Barnet/Bath Uni/Ealing Southall & Middx1:49.561:49.56-0.1 
21:56.30   Tom Pye  U23MEnfield & Haringey/Birmingham Uni1:53.391:51.418.4 
31:56.53   Mark Burchett  SENMWorthing/Southampton Solent Uni1:52.741:52.74-0.2 
41:58.79   Ryan Evans  SENMSouth London1:55.041:55.04-1.5 
51:58.97   Andrew Holliman  U23MHarrow/East Anglia Uni1:56.741:55.5612.0 
62:04.46   Liam McNabola  SENMLuton1:59.31:55.902.1 
72:05.81   AJ Kikwera PBSENMEnfield & Haringey2:05.812:05.8127.0 
800 SM h3 (22 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.72   Daniel Stepney  SENMBrighton Phoenix/Brighton Uni1:49.981:49.980.0 
21:56.90   Tommy Ashby  SENMHarmeny/Moorfoot1:54.111:54.1111.4 
31:57.38   Ed Hickman Casey  U23MEastbourne/Durham Uni1:54.301:54.300.2 
41:58.68   Chris Hepworth  U23MEaling Southall & Middx/Brunel Uni London1:56.641:54.990.3 
52:00.02   Tom Clench SBSENMBexley1:58.221:55.8719.8 
62:03.41   Simon Murphy  SENMGuernsey2:00.741:56.231.6 
72:08.71   Peter Watkeys  SENMBasingstoke & Mid Hants2:01.422:00.28-0.2 
800 U20M (22 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.38   Kyle Langford  U20MShaftesbury Barnet1:48.321:45.16-6.2 
21:55.02   Nicholas Landeau  U20MEaling Southall & Middx/Trinidad & Tobago1:51.281:48.34-2.4 
31:55.11   Dudley Mason  U20MSouthampton1:50.681:50.6817.8 
41:56.38   Christopher Youell  U20MChelmsford/Bath Uni1:52.931:52.536.5 
51:56.94   Nick Armstrong  U20MBexley1:54.791:53.43-0.4 
61:57.59   Scott Greeves  U20MCity of Norwich1:54.371:51.49-3.4 
71:57.93   Michael Goddard  U20MChiltern/Hertfordshire Schs1:55.671:55.156.0 
81:57.98   Rhys Lewis PBU20MLuton1:55.671:52.247.8 
800 U20M h1 (22 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:54.65   Kyle Langford  U20MShaftesbury Barnet1:48.321:45.16-6.2 
21:55.21   Scott Greeves  U20MCity of Norwich1:54.371:51.49-3.4 
31:55.67   Michael Goddard PBU20MChiltern/Hertfordshire Schs1:55.671:55.156.0 
41:57.06   Patrick Taylor  U20MVale of Aylesbury1:53.281:50.33-3.6 
52:00.38   Matthew Duffin  U20MWinchester1:57.311:57.3121.9 
62:03.69   Kieran Gilfedder SBU20MWycombe2:02.982:02.981.2 
72:07.01   Ryan Todd  U20MWorthing2:03.081:58.5219.1 
800 U20M h2 (22 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:56.63   Dudley Mason  U20MSouthampton1:50.681:50.6817.8 
21:57.07   Nick Armstrong  U20MBexley1:54.791:53.43-0.4 
31:58.71   Luke Conway  U20MReading AC/St. Mary's Uni1:56.931:54.23-2.6 
41:59.01   Rocky Harrison  U20MYeovil1:56.311:54.2617.3 
52:00.55   Richard Fernando  U20MBasingstoke & Mid Hants/Handy Cross1:57.871:57.8723.2 
62:01.26   Abraham Brown  U20MHarrow1:58.231:57.699.9 
-DQ   Bashir Mohamed  U20MThames Valley/Track Academy2:04.851:58.3111.4 
800 U20M h3 (22 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.06   Christopher Youell  U20MChelmsford/Bath Uni1:52.931:52.536.5 
21:56.12   Nicholas Landeau  U20MEaling Southall & Middx/Trinidad & Tobago1:51.281:48.34-2.4 
31:56.25   Rhys Lewis PBU20MLuton1:55.671:52.247.8 
41:56.29   Calum Roots PBU20MGuildford & Godalming1:56.291:55.8614.1 
51:56.33   Luca Chiossone PBU20MBasingstoke & Mid Hants1:55.251:54.530.0 
61:56.66   Edward Dodd  U20MEastbourne1:55.91:50.21-2.1 
800 SW (22 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:07.79   Dawn Hunt  SENWWindsor Slough Eton & Hounslow2:05.392:03.8915.7 
22:08.25   Carolyn Johnson  SENWLoughborough Students/Blackheath & Bromley2:03.042:03.043.1 
32:08.50   Megan Edwards PBSENWDartford H2:08.232:05.2014.3 
42:08.66   Molly Renfer  U23WKingston & Poly/Harvard Uni/Switzerland2:08.332:08.331.5 
52:09.20   Gemma Kersey  U23WBasildon/Middlesex Uni2:06.792:06.111.4 
62:11.16   Sophie Tyers  U23WRadley/Bath Uni2:09.102:05.0115.7 
72:12.41   Natalie Whitty SBSENWGuernsey2:11.402:08.379.3 
82:15.09   Dani Barnes-Heeney  SENWNewquay & Par/Windsor Slough Eton & Hounslow2:11.262:05.184.7 
92:22.90   Caroline Ford  U23WCambridge H/Leeds Uni/Blackheath & Bromley2:14.162:06.482.5 
800 U20W (22 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:08.87   Katie Snowden  U20WHerne Hill/Nottingham Uni2:04.992:00.92-1.8 
22:11.43   Kaylee Dodd  U20WBasildon2:07.022:03.38-0.1 
32:12.66   Sophie Billington  U20WLuton2:09.862:07.9916.3 
42:13.82   Megan Steer  U20WSt. Albans AC/St. Albans Striders2:12.112:10.155.3 
52:16.45   Rebecca Turton  U20WBracknell AC2:15.522:14.798.5 
62:17.06   Sophie Riches  U20WChelmsford2:13.062:10.079.1 
72:18.04   Becky Hodgson SBU20WWhite Horse/Radley2:15.502:12.7314.7 
82:19.03   Hollie Parker  U17WCambridge & Coleridge2:09.412:07.400.3 
92:20.03   Sarah Grover  U20WDacorum & Tring2:18.02:15.914.4 
102:29.51   Georgina Russell  U20WWycombe2:20.02:15.582.4 
800 SM (23 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:57.92   Zac Randall  U23MShaftesbury Barnet/Bath Uni/Ealing Southall & Middx1:49.561:49.56-0.1 
21:58.32   Daniel Stepney  SENMBrighton Phoenix/Brighton Uni1:49.981:49.980.0 
31:58.83   Nick Goolab  SENMBelgrave/Birmingham Uni1:53.691:53.35-5.7 
41:59.31   Mark Fallaize  SENMVale of Aylesbury/Leeds Beckett Uni1:51.511:51.5119.8 
52:00.03   Tommy Ashby  SENMHarmeny/Moorfoot1:54.111:54.1111.4 
62:00.06   Ed Hickman Casey  U23MEastbourne/Durham Uni1:54.301:54.300.2 
72:00.17   Mark Burchett  SENMWorthing/Southampton Solent Uni1:52.741:52.74-0.2 
82:00.37   Tom Pye  U23MEnfield & Haringey/Birmingham Uni1:53.391:51.418.4 
 
1500 SM (22 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:51.16   Adam Hickey  SENMSouthend3:47.543:45.97-5.3 
23:53.40   Donald Carter  SENMInvicta East Kent/St. Mary's Uni3:52.603:50.491.8 
33:55.24   John Morrey PBU23MWorthing3:55.243:55.2419.5 
43:55.80   David Gibbon SBSENMSouthend/Essex Uni3:55.313:53.2319.0 
53:56.59   Ben Tyler SBSENMMedway & Maidstone/Brunel Uni London3:56.593:53.17-1.0 
63:57.39   John Eves PBSENMBedford & County/Dundrum South Dublin/Herts Phoenix/Ireland3:57.393:53.70-4.1 
73:58.70   Gilbert Grundy PBSENMWoking/Guildford & Godalming3:54.973:46.32-0.6 
84:00.68   Jack Williams  U23MReading AC/St. Mary's Uni3:53.883:49.663.2 
94:01.06   Mike Cummings  SENMHerne Hill/Hardley3:56.623:53.88-1.4 
104:01.16   David White PBSENMCroydon3:59.613:59.612.9 
114:14.48   Jake Waldron SBSENMExeter/Middlesex Uni4:14.484:12.51-2.7 
124:17.59   Tom Swain  SENMGuernsey4:15.624:15.6226.2 
134:24.78   Alan Metcalfe SBSENMBedford & County/Beds Uni4:24.784:21.183.3 
1500 U20M (22 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:00.75   Adam Gilbert  U20MMedway & Maidstone3:56.363:56.3620.6 
24:01.28   James Stockings  U20MWoodford Green Essex Ladies3:53.593:50.18-3.3 
34:01.28   Robbie Fitzgibbon  U20MBrighton Phoenix3:49.463:36.97-4.8 
44:02.64   Brendan Taylor  U20MWindsor Slough Eton & Hounslow4:01.524:01.5224.9 
54:03.22   Ben Sutherland  U20MWycombe/Warwickshire Schs/Rugby & Northampton3:57.093:54.738.8 
64:03.88   Brendan O'Connor  U20MBasingstoke & Mid Hants3:58.013:52.606.2 
74:05.35   Daniel Wallis  U20MGuildford & Godalming3:59.123:44.52-4.8 
84:09.11   Dominic Brown  U20MTonbridge3:54.073:46.62-3.8 
94:09.85   James West  U20MTonbridge3:48.473:39.65-5.5 
104:20.50   Alex Howard  U20MTonbridge4:04.513:52.49-0.3 
114:24.94   Lloyd Kempson  U20MNene Valley4:05.153:52.64-1.9 
-DNS   Ben Watson  U20MAldershot, Farnham & District4:03.643:57.4115.9 
1500 U20M h1 (22 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:00.78   Robbie Fitzgibbon  U20MBrighton Phoenix3:49.463:36.97-4.8 
24:01.00   Ben Sutherland  U20MWycombe/Warwickshire Schs/Rugby & Northampton3:57.093:54.738.8 
34:01.52   Brendan Taylor PBU20MWindsor Slough Eton & Hounslow4:01.524:01.5224.9 
44:02.68   James West  U20MTonbridge3:48.473:39.65-5.5 
54:03.64   Ben Watson PBU20MAldershot, Farnham & District4:03.643:57.4115.9 
64:07.05   Alex Howard PBU20MTonbridge4:04.513:52.49-0.3 
74:08.12   Corey De'Ath  U20MTonbridge3:55.813:51.66-1.2 
84:11.60   Adam Wright  U20MS Factor4:07.654:02.515.3 
94:13.38   William Ruiz PBU20MBlackheath & Bromley4:13.384:08.86-2.1 
104:15.14   Tom Richardson  U20MBasildon3:53.923:49.46-1.1 
1500 U20M h2 (22 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:02.57   Adam Gilbert  U20MMedway & Maidstone3:56.363:56.3620.6 
24:02.83   Dominic Brown  U20MTonbridge3:54.073:46.62-3.8 
34:02.89   James Stockings  U20MWoodford Green Essex Ladies3:53.593:50.18-3.3 
44:03.04   Daniel Wallis  U20MGuildford & Godalming3:59.123:44.52-4.8 
54:03.38   Brendan O'Connor  U20MBasingstoke & Mid Hants3:58.013:52.606.2 
64:07.08   Lloyd Kempson  U20MNene Valley4:05.153:52.64-1.9 
74:07.89   Ben Bradley PBU20MAldershot, Farnham & District4:03.403:51.27-3.0 
84:16.16   Jonathan Collier  U20MHarrow4:15.23:58.17-3.5 
94:24.81   Rizwaan Malik  U20MHarrow4:15.64:15.629.2 
1500 SW (22 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:22.44   Montana Jones  SENWAldershot, Farnham & District4:14.194:14.1910.0 
24:28.63   Tara Bird PBSENWWoodford Green Essex Ladies/Brunel Uni London4:28.634:28.6324.7 
34:31.22   Emily Hosker Thornhill  U23WAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni4:24.704:17.74-0.1 
44:40.84   Jo Locker PBV35WWalton/Veterans4:38.264:35.514.9 
54:43.45   Iona Lake SBU23WCity of Norwich/Birmingham Uni4:43.454:21.300.4 
64:50.58   Ciara Dullaghan  U23WAldershot, Farnham & District/Oxford Brookes Uni/Lagan Valle4:45.574:29.0730.4 
74:58.83   Katie Allen  U23WPoole AC/Brunel Uni London4:51.34:39.863.0 
85:17.60   Hannah Wells  U23WHillingdon5:11.234:56.316.9 
1500 U20W (22 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:33.01   Elizabeth Bird  U20WShaftesbury Barnet4:25.524:20.922.0 
24:41.48   Sophie Foreman  U20WTonbridge4:40.174:40.1717.9 
34:53.29   Rebecca Berger-North SBU20WBracknell AC/Windsor Slough Eton & Hounslow4:53.294:47.824.7 
44:55.11   Lauren Bourne SBU20WAldershot, Farnham & District/Worthing4:52.784:48.829.6 
54:57.87   Philippa Bowden  U20WBracknell AC4:56.404:29.370.3 
65:12.44   Hannah Farmer  U20WLuton5:02.865:02.8631.8 
-DNS   Rebecca Weston  U20WInvicta East Kent4:24.044:24.0427.4 
 
3000 SW (23 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:46.00   Emma Macready  SENWWorthing9:35.529:35.527.3 
210:10.98   Bryony Proctor  SENWAldershot, Farnham & District/St. Mary's Uni9:41.219:40.935.3 
310:11.32   Kelly Grant PBSENWCity of Norwich9:45.579:45.575.2 
410:24.07   Jo Locker  V35WWalton/Veterans10:11.5510:10.524.9 
510:34.11   Claire Altmann SBSENWThames Hare & Hounds/Thames Valley/Civil Service10:32.4310:24.4010.1 
3000 U20W (23 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
19:50.04   Alex Clay  U20WInvicta East Kent9:43.399:30.0917.1 
210:03.10   Alice Perkins  U20WBasildon9:39.199:39.1927.9 
310:30.86   Rebecca Howard  U20WAldershot, Farnham & District10:12.979:50.287.6 
410:43.30   Mary-Alice Davison  U20WWindsor Slough Eton & Hounslow10:19.010:07.7314.3 
 
5000 SM (23 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
114:59.03   Josh Guilmant SBSENMBrighton Phoenix14:36.1414:36.144.6 
215:00.30   Nathan White SBSENMWindsor Slough Eton & Hounslow15:00.3014:28.7623.0 
315:01.05   Mohamud Aadan  SENMThames Valley/South Bank14:34.0913:57.32-5.2 
415:13.98   Kojo Kyereme  V35MShaftesbury Barnet/Herne Hill14:56.3414:05.53-2.3 
515:14.11   William Ryle-Hodges SBU23MShaftesbury Barnet/Cambridge Uni15:14.1114:34.11-3.9 
615:17.60   Kev Mason  SENMWorthing15:11.915:11.917.2 
715:19.31   Sam Ashcroft  SENMEaling Southall & Middx/Cambridge Uni14:57.0014:57.00-0.4 
815:21.12   Matthew Bennett SBSENMSouthampton/Southampton Uni15:21.1214:58.94-2.1 
915:23.62   Dave Ragan PBSENMBasingstoke & Mid Hants/Sheffield Hallam Uni15:23.6215:23.62-3.4 
1015:26.74   Ben Pochee SBV40MHighgate15:26.7414:53.121.0 
1115:27.67   Matthew West  SENMWinchester15:12.5015:02.384.4 
1215:28.97   Anthony Jackson PBSENMSittingbourne/St. Mary's Richmond/Stragglers15:28.9715:28.971.5 
1315:30.02   Matt Hibberd SBSENMSouthampton15:30.0215:13.770.5 
1415:31.06   Damian Nevins SBSENMHarrow15:31.0614:51.1-3.2 
1515:32.00   Jack Gregory PBU23MReading AC/Southampton Uni15:32.0015:07.582.1 
1615:37.95   Matthew Revier  SENMSouthampton15:12.0214:39.49-3.0 
1715:50.62   James Chettle SBSENMCambridge & Coleridge15:46.115:26.530.8 
1815:52.24   Andrew Robinson SBV45MThames Hare & Hounds/Kingston & Poly15:48.1115:33.7510.0 
1915:53.54   Jordan Ali SBU23MCity of Norwich/Ipswich15:53.5415:33.3512.8 
2015:53.83   Bertie Powell  SENMWoodford Green Essex Ladies/St. Mary's Uni15:33.615:10.5-1.5 
2115:53.84   Rob McTaggart SBSENMBournemouth/Poole AC15:53.8414:58.66-2.2 
2216:09.30   Grant Webb  U23MBasildon/Oaklands Col15:47.8615:35.602.5 
2316:17.58   Tim Corby PBSENMInvicta East Kent16:17.5815:43.213.1 
5000 U20M (23 Jun)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
115:24.49   Maximilian Nicholls SBU20MTonbridge15:24.4914:56.66-4.8 
215:40.43   Matthew Dickinson  U20MWells City/Yeovil15:34.5715:04.22-1.6 
316:04.11   Matthew Arnold SBU20MAldershot, Farnham & District16:04.1114:29.36-4.2 
416:23.74   Matthew Gordon SBU20MHavant16:23.7416:05.4-1.7