BMC Regional Races External Results
Coventry
24 Aug 13
800 1500 5000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:52.75   Rory Chesser  SENMEnnis Track/Newham & Essex Beagles/St. Mary's Uni/Ireland1:51.641:50.02-2.4 
21:52.77   Chris Monk SBSENMMansfield1:52.771:50.21-2.6 
31:54.09   Warren Frey  SENMBirchfield H1:52.821:49.366.9 
41:56.96   Sam Mitchell  SENMNotts/Royal Air Force/Worcester1:54.291:50.42-3.8 
51:58.91   Jeremy Barnes  U17MCoventry1:55.231:51.42-3.6 
800m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:55.53   Matt Harris  SENMBristol & West1:55.231:55.2320.3 
21:55.74   Dominic Chambers  U20MDerby1:54.411:51.376.6 
31:55.79   Richard de-Camps  SENMGloucester/Birmingham Uni1:55.551:54.04-2.8 
41:55.90   Alistair Robinson PBSENMWakefield1:55.901:54.516.0 
51:56.09   Luke Jones PBU17MTamworth1:56.091:51.86-4.5 
61:57.01   James Fradley PBU15MNewcastle (Staffs)1:57.011:50.9-3.7 
71:57.84   Jethro McGraw  U17MAmber Valley1:56.021:53.48-1.9 
82:01.14   Oliver Dane  U15MCity of Sheffield1:57.51:51.32-3.5 
800m C (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
11:58.46   Alex Burrows PBU17MTelford AC1:58.461:53.54-3.3 
21:59.10   Dominic Farr PBU23MBarry & Vale1:59.101:59.1011.1 
31:59.42   Frederic Tremblay  V35MRoyal Sutton Coldfield/France1:57.031:56.6-1.5 
41:59.52   Rhys Park PBU20MCheltenham1:59.521:59.52-2.8 
51:59.71   Sam Efiong  U17MHalesowen1:59.41:56.577.9 
62:00.40   Paul Harmer SBV35MCharnwood2:00.401:56.777.1 
72:00.40   Nick Howard  SENMSkyrac1:58.351:55.978.1 
82:13.51   Kristian Edwards PBU20MLeicester2:13.512:13.5110.9 
800m D (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:04.75   Christopher Melbourne SBSENMNeath/Leamington/Warwick Uni2:02.952:01.75-0.4 
22:06.70   Oliver Roberts PBU20MWorcester2:06.702:06.7019.6 
32:10.20   Morgan Reeves PBU15MLeamington2:10.202:06.4117.5 
42:11.07   Dion Harrison  U17MLincoln Wellington2:07.92:06.52.0 
52:13.09   Chris McMillan PBU20MOwls Leicester2:13.092:08.310.3 
62:13.45   Amrik Gill PBU17MLeicester2:13.452:02.77-0.3 
72:13.66   Benjamin Boulter  U17MBirchfield H2:10.792:03.824.4 
82:20.47   Tom Cox  U17MCoventry2:15.72:04.858.8 
92:41.21   Jack Reidy  U15MCoventry2:30.62:12.78.3 
800m E (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:10.97   Hannah Brooks SBSENWCrawley2:10.972:04.711.1 
22:11.42   Gemma Kersey  U23WBasildon/Middlesex Uni2:06.792:06.113.3 
32:13.31   Amy Griffiths SBU20WLeicester2:13.312:06.17-0.6 
42:18.16   Emily Weeks SBSENWExeter2:18.162:12.6115.2 
52:18.69   Niamh Emerson  U15WAmber Valley2:14.022:10.634.2 
62:20.20   Shelley Brace  U23WCity of Stoke/Keele Uni2:17.182:12.714.1 
800m F (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:21.81   Karys Amory PBU15WBirchfield H2:21.812:16.43.8 
22:22.91   Alexa McTiffin  U15WHyndburn2:21.582:14.7110.9 
32:25.56   Danielle Stringer  U15WSale Harriers Manchester2:24.002:13.4620.9 
42:26.35   Elishka Coupar  U15WCardiff2:22.302:22.3014.5 
52:27.61   Beth Hawling  U20WCheltenham/Cardiff Uni2:25.532:21.14.2 
62:30.80   Ciara Lydon  U15WSale Harriers Manchester2:24.22:23.2320.4 
72:33.65   Asha Chakrabarti PBU15WLeamington2:33.652:33.6525.3 
82:40.42   Mikela Gilmore SBU17WLeicester2:38.682:33.014.5 
92:42.10   Tia Blissett  U13WSale Harriers Manchester2:35.672:34.9031.9 
800m G (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:43.61   Lucas Bennett PBU13MCoventry2:43.612:26.45.7 
22:49.61   Emily Reed  U13WCoventry2:49.12:27.496.5 
32:52.69   Xander Bennett PBU13MCoventry2:52.692:52.6936.0 
42:55.12   Georgia Kidd SBU15WCoventry2:55.122:43.534.3 
53:02.31   Freya Bennett SBU11WCoventry3:02.312:22.124.8 
63:04.14   Ben Harrison PBU13MCoventry3:04.143:04.1436.0 
73:05.72   Daniel Reidy SBU11MCoventry3:05.722:55.9817.3 
83:07.84   Sky Forster U13MCoventry Godiva    
93:32.09   Thomas Reidy SBU11MCoventry3:32.093:09.5520.5 
 
1500m A (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
13:48.09   Jonathan Hay SBU23MAldershot, Farnham & District/Birmingham Uni3:48.093:42.13-4.5 
23:54.02   Eoin Pierce  SENMEnfield & Haringey/Clonliffe/Ireland3:47.363:47.10-3.7 
33:55.81   Chris Perry PBSENMVale Royal/Loughborough Students/Liverpool H3:55.813:51.78-2.2 
43:57.92   Josh Carr PBU20MWorcester/Cambridge Uni3:57.923:40.70-5.0 
53:58.28   Mike Cummings  SENMHerne Hill/Hardley3:56.623:53.88-3.8 
64:00.93   Kevin Chesser PBU23MNewham & Essex Beagles//Ireland4:00.933:52.183.7 
74:01.07   Callum Chambers PBU23MDerby/Sheffield Uni4:01.073:58.09.7 
84:02.57   Abdi Abdi  U20MBirchfield H4:01.913:52.1315.9 
94:03.55   Tom Bowerman  SENMAldershot, Farnham & District/Swansea Uni/Basingstoke & Mid 3:59.473:50.64-2.7 
104:05.79   Chris Hepworth  U23MEaling Southall & Middx4:03.604:00.27-1.1 
114:10.06   Andrew Pickett  SENMDartford H/Loughborough Students4:08.103:57.58-0.7 
1500m B (Men)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:06.18   Andrew Peat PBSENMBirchfield H4:06.184:06.180.2 
24:06.77   Linton Taylor  U20MNewark AC4:06.143:49.14-3.8 
34:07.87   Tom Dodd PBU15MBirchfield H4:07.873:48.47-3.9 
44:13.15   Tom O'Mara  U20MMansfield4:12.864:12.8622.0 
54:15.06   Jack Sproson  U20MDerby4:08.594:08.5922.7 
64:17.97   Bradley Stokes PBU17MBirchfield H4:17.974:09.4610.8 
74:18.70   Sam Chatwin PBV35MBournville Harriers4:18.704:18.7013.2 
84:21.03   Daniel Villette PBU17MCoventry4:21.034:13.316.5 
94:22.01   Cameron Smith  U17MLeicester4:21.454:18.4819.3 
104:22.54   Adam Roden  U17MSale Harriers Manchester4:18.54:13.991.0 
114:22.95   Lewis Brunt PBU17MCardiff4:22.954:19.9711.1 
124:27.18   Theo Larcombe  U20MRoyal Sutton Coldfield4:26.444:21.7124.8 
1500m C (Women)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:13.74   Alison Leonard PBSENWBlackburn4:13.744:08.962.9 
24:24.18   Ellie Stevens SBSENWBirchfield H4:24.184:21.003.0 
34:39.19   Chloe Richardson SBU23WBirchfield H4:39.194:25.661.7 
44:41.64   Kate Seary PBU17WCardiff4:41.644:29.011.4 
54:44.88   Mia O'Connell  U20WCheltenham4:44.274:27.213.7 
64:57.76   Isabel Bradley  U17WTelford AC4:50.614:38.85.4 
1500m D (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:21.62   Jack Thomson PBU17MLeicester4:21.624:12.917.9 
24:23.66   Lewis Sternkopf PBU15MWorcester4:23.664:04.64-1.3 
34:24.60   Oliver Paulin PBU17MSolihull & Small Heath4:24.603:59.81-2.1 
44:26.79   Orlando Corea SBV35MBournville Harriers/Midland Masters4:26.794:17.8-1.6 
54:28.85   Jamie Ward PBU15MWolverhampton & Bilston/Shropshire Schs4:28.854:04.9-1.6 
64:31.20   Sebastian Jones PBU17MCoventry4:31.204:24.515.5 
74:40.47   Rowan Thompson  U20MWreake & Soar Valley4:32.054:32.0517.2 
84:46.46   Fintan Carey PBU17MCoventry4:46.464:46.4628.6 
94:50.65   Aine Cunningham  U15WSale Harriers Manchester4:49.324:36.163.1 
105:00.43   Robert Dowse  SENMBRAT4:55.184:52.384.3 
1500m E (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:55.53   Ella Hughes PBU17WMansfield4:55.534:31.189.7 
24:55.93   Hannah-Mai Amory  U17WBirchfield H4:55.694:55.6924.3 
34:58.28   Remi Flavell  U15WBirchfield H4:58.254:49.414.4 
45:03.70   Alice Daniel  U17WCharnwood5:01.264:49.829.9 
55:10.82   Thomas Mansfield  U15MBirchfield H5:01.174:37.915.3 
65:32.64   Hannah Christy  U17WSale Harriers Manchester5:28.35:18.6126.2 
75:35.39   Siobhan Taylor  U17WBirchfield H5:22.665:17.626.9 
 
5000m A (Mixed)
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
115:02.46   James Mee SBSENMMansfield/American International College15:02.4614:31.933.8 
215:05.35   Stuart King SBSENMMansfield/Leeds Beckett Uni15:05.3514:42.59-2.8 
315:16.35   Ben Cole PBSENMTonbridge/Edinburgh Uni15:16.3514:33.75-4.0 
415:24.99   Anupam Das  SENMHillingdon/Bath Uni/Bristol & West/Team Bath15:21.9315:21.9313.0 
515:39.73   Daniel Robinson PBSENMBRAT15:39.7315:19.19-2.6 
615:41.78   Ellis Cross PBU17MTamworth15:41.7814:01.74-5.1 
715:42.76   Tim Carter PBSENMBRAT15:42.7615:37.40.1 
815:44.63   Josh Lunn  U23MBedford & County15:33.2614:43.29-2.9 
915:45.66   Ed Banks  SENMBRAT15:19.5515:05.6-2.4 
1015:46.61   Sarah McCormack PBSENWMoorfoot/Clonliffe/Ireland15:46.6115:46.612.4 
1115:51.12   Christopher Fullerton PBSENMTipton15:51.1215:51.121.3 
1215:51.61   Mark Ince PBV35MBRAT15:51.6115:51.61-1.6 
1315:53.17   David Long SBU20MBournemouth15:53.1714:54.56-2.5 
1416:06.41   Becky Straw SBU20WBirchfield H16:06.4116:03.251.4 
1516:20.81   Jack Villette PBU20MCoventry16:20.8116:20.8117.7 
1616:22.48   Jeff Prest  V40MTrafford/Northern Vets16:18.2916:04.0-1.3 
1716:45.15   Andy Norton  SENMNotts/Civil Service16:24.515:50.21.9 
1817:01.74   Kristian Edwards PBU20MLeicester17:01.7417:01.7410.9