Cumbria County Championships External Results
Carlisle
14 May 11
800 1500 3000 5000 

Head to Head - to compare runners check 2 or more boxes below and then click
 
800
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:23.3   Scott Wilson  U13MCarlisle Aspatria2:16.241:59.7419.1 
22:40.4   Kyle Ritchie PBU13MBarrow & Furness2:40.42:40.436.0 
32:50.4   Alexander Birkett PBU13MKendal2:43.71:50.71-2.9 
42:58.2   Luke Evans SBU13MEden Runners2:58.22:27.231.5 
53:01.9   Jack Robinson PBU13MCarlisle Aspatria3:01.93:01.936.0 
63:03.6   Reece Stalker  U13MCopeland2:50.02:50.036.0 
800
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:07.8   Sam Nicholson SBU15MBarrow & Furness2:01.51:53.78.7 
22:35.5   James Curtis  U15MBarrow & Furness2:19.32:19.336.0 
800
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:28.8   Ben Welsh PBU17MSeaton2:17.122:17.1224.5 
800
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:47.2   Cerys Atkinson  U13WSeaton/Cumberland Fell Runners2:42.52:30.118.9 
22:47.9   Ashlyn Holliday PBU13WSeaton/Team North Cumbria2:37.42:22.36.9 
32:49.6   Emma Wright  U13WCarlisle Aspatria2:45.62:22.95.7 
43:09.7   Amy Wood  U13WKendal3:06.92:41.126.9 
53:11.3   Harriet Gomme  U13WCopeland2:54.02:54.036.0 
63:15.5   Seren Parkman  U13WKendal3:11.63:03.236.0 
800
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:18.0   Megan Bates  U15WEden Runners/Team North Cumbria2:13.632:13.3124.3 
22:18.7   Chelsea Nugent PBU15WCarlisle Aspatria/Team North Cumbria2:16.132:11.8927.6 
32:30.0   Sophie Seddon SBU15WBarrow & Furness2:26.92:21.6930.0 
42:40.0   Erin Proctor PBU15WHowgill/Kendal2:35.82:35.834.0 
52:43.2   Tasmin Crook  U15WBarrow & Furness2:42.62:40.836.0 
62:46.9   Amy Richardson U15WKend    
800
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
12:21.2   Charlotte Kennedy  U17WCarlisle Aspatria2:17.22:17.236.0 
 
1500
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:03.2   Matthew Grieve SBU20MBorder/Northern Reivers3:56.253:52.64-3.3 
24:05.6   Kevin Bell PBU23MBorder4:01.093:46.58-3.4 
34:06.2   Peter Harrison PBU20MBorder4:06.24:06.226.4 
44:18.8   Jonathan Benson PBU20MBarrow & Furness4:11.024:11.0217.7 
54:25.3   Luke Ingham  U20MKendal4:11.03:59.8918.5 
64:29.2   Nathan Thompson  U20MCumberland Fell Runners/Team North Cumbria/Seaton4:17.734:17.7336.0 
74:29.6   Michael Hoyle  U20MKendal4:21.033:58.58-2.0 
1500
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:58.1   Cole Blaikie  U13MKendal4:53.24:12.35.8 
25:07.8   Elliott Matier  U13MEden Runners/Team North Cumbria5:01.44:28.65.5 
35:09.3   Oliver Dawson PBU13MCarlisle Aspatria5:09.35:09.336.0 
45:09.7   Matthew Adamson PBU13MCarlisle Aspatria5:06.05:00.022.9 
55:40.2   Ross Groves  U13MCarlisle Aspatria/Team North Cumbria5:25.34:52.022.9 
1500
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:30.5   Neil Orr PBU15MBorder4:24.834:14.23.9 
1500
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:22.8   James Knox PBU17MHelm Hill/Kendal4:08.824:08.8230.9 
24:29.7   Ross Campbell PBU17MBarrow & Furness4:12.64:12.6-0.8 
34:36.2   Tom Hartley PBU17MKendal4:29.004:28.104.0 
1500
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:32.8   Emma Marie Moore PBU20WSeaton/Team North Cumbria5:32.85:32.836.0 
1500
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:45.4   Heidi Murray SBU13WHelm Hill/Kendal5:45.44:45.47.1 
25:56.0   Laura Moore PBU13WSeaton5:56.05:56.036.0 
36:21.9   Allana Jones PBU13WLancaster & Morecambe6:21.96:21.936.0 
1500
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
15:30.4   Rebecca Buchanan SBU15WSeaton/Team North Cumbria5:13.024:46.523.5 
1500
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
14:31.4   Abbie Hetherington PBU17WCarlisle Aspatria4:27.424:22.582.9 
25:37.1   Rachel Weild PBU17WCarlisle Aspatria5:23.05:23.036.0 
35:44.7   Hannah Bethwaite  U17WAldershot, Farnham & District5:34.04:56.136.0 
 
3000
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
110:29.5   Ciaran Campbell SBU15MCarlisle Aspatria/Team North Cumbria10:29.59:26.214.7 
211:22.6   Ewan Waite SBU15MBorder11:22.610:09.14.9 
3000
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
111:20.5   Liam Medley PBU17MBorder11:12.910:04.91.6 
 
5000
PosGun   Name AG ClubSBPBHC  
115:19.1   Danny Parkinson PBSENMKendal/Lancaster & Morecambe15:19.115:17.19.7